Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

16 Maja, Czwartek, Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Jaki zawód daje szansę na pracę w Elblągu? Znamy prognozę na 2024 rok

06.01.2024, 09:12:00
Jaki zawód daje szansę na pracę w Elblągu? Znamy prognozę na 2024 rok

Elbląski rynek pracy nadal będzie się zmagał z brakiem specjalistów. Lekarz, pielęgniarka, lakiernik samochodowy, czy nauczyciel przedmiotów zawodowych, nie powinni mieć problemów ze zalezieniem pracy w Elblągu. Kto może mieć z tym problem?

 

 


Stopa bezrobocia w Elblągu od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie ok. 6,5 proc. i należy do najniższych w województwie warmińsko-mazurskim. Jakie wykształcenie daje największe szanse na lokalnym rynku, a jakich pracowników jest za dużo? Sprawdzamy.

 

 


W naszym mieście od lat brakuje specjalistów i w 2024 r. najpewniej się to nie zmieni. Wskazuje na to najnowszy Barometr Zawodów, czyli jednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. W naszym mieście takich zawodów jest całkiem sporo. W tym roku nadal poszukiwani będą więc m.in. betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, stolarze, a także kierowcy ciężarówek, fryzjerzy, elektrycy, czy nauczyciele przedmiotów zawodowych. Nadal poszukiwani będą również przedstawiciele zawodów medycznych, wśród nich: lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci oraz ratownicy medyczni.

 

 

 


Jeśli chodzi o zawody nadwyżkowe, czyli te, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców sprawa jest prosta. Zdaniem autorów prognozy w tym roku (podobnie jak w poprzednim), największe problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści.

 

 

 

Barometr zawodów powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. - Początkowo realizowany był tylko w Małopolsce (w 2009 roku przeprowadzono pilotaż w 6 powiatach województwa, w kolejnym roku rozszerzono badanie na wszystkie powiaty regionu). W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku. Do 2019 roku Barometr realizowano równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów - czytamy na stronie barometrzawodow.pl.

 

 

 

 

Najbardziej poszukiwane zawody w Elblągu i powiecie elbląskim w 2024 (źródło: Barometr zawodów):

 

 

 

 

Betoniarze i zbrojarze
Blacharze i lakiernicy samochodowi
Brukarze
Cieśle i stolarze budowlani
Dekarze i blacharze budowlani
Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
Fizjoterapeuci i masażyści
Fryzjerzy
Kierowcy autobusów
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników
siodłowych
Kucharze
Lakiernicy
Lekarze
Magazynierzy
Mechanicy pojazdów samochodowych
Mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń
Monterzy instalacji budowlanych
Murarze i tynkarze
Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
Nauczyciele przedmiotów zawodowych
Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
Operatorzy obrabiarek skrawających
Operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych
Pielęgniarki i położne
Pracownicy ochrony fizycznej
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
Pracownicy służb mundurowych
Psycholodzy i psychoterapeuci
Ratownicy medyczni
Robotnicy budowlani
Robotnicy obróbki drewna i stolarze
Samodzielni księgowi
Spawacze
Szefowie kuchni
Ślusarze

 

 

 

Pełne zestawienie tegorocznego Barometru Zawodów znajdziemy TUTAJ.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.