Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

9 Sierpnia, Niedziela, Klara, Roman, Romuald

Menu głównezulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Chcemy zdążyć przed drugą falą epidemii". Pierwsze komunie już odbywają się w elbląskich parafiach

28.07.2020, 10:29:00
"Chcemy zdążyć przed drugą falą epidemii". Pierwsze komunie już odbywają się w elbląskich parafiach

Pierwsze komunie święte w diecezji elbląskiej już się odbywają. Niektórzy rodzice trzecioklasistów nie chcą czekać do jesieni, w obawie przed drugą falą epidemii i wprowadzaniem kolejnych obostrzeń, decydują się na wcześniejsze terminy i uroczystości dla pojedynczych dzieci lub w niewielkich grup. 

W Kościele katolickim pierwsze komunie święte tradycyjnie odbywają się w maju. Jednak w tym roku w związku z pandemią było to niemożliwe, w elbląskich parafiach terminy komunii zostały przesunięte na wrzesień i październik. Problem w tym, że specjaliści zapowiadają wtedy drugą falę zachorowań. Niektórzy rodzice zdecydowali się więc na uroczystości we wczęśniejszych terminach.

Córka, wraz z ósemką dzieci z klasy, przystąpi do komunii pod koniec sierpnia. Większość dzieci komunię będzie miało później. My zdecydowaliśmy się na wcześniejszy termin. Córka czeka na komunię już kilka miesięcy, to dla niej ważne przeżycie. Chcieliśmy, aby przystąpiła do niej jeszcze przed końcem wakacji, aby uniknąć kolejnego przekładania terminu. Na jesień zapowiadana jest przecież druga fala pandemii

- mówi pani Sylwia z Elbląga.  

W ostatnią niedzielę czerwca u komunii była jedna dziewczynka. Dwoje innych dzieci ma zaplanowanych komunię na sierpień. Jednak spośród 65 dzieci, które w tym roku mają mieć pierwszą komunię świętą, w naszej parafii tylko w tych trzech przypadkach rodzice zdecydowali się uroczystość indywidualną. Pozostałe dzieci będą miały ją 4 października. Oczywiście nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć, czy w tym terminie na pewno będzie to możliwe, czy nie zostaną wprowadzone jakieś obostrzenia związane z epidemią. Musieliśmy jednak zaplanować jakiś termin. Te dzieci i tak w tym roku bardzo długo czekają na to wydarzenie

- mówi ks. Jerzy Urbanik, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Elblągu.

Zdecydowana większość trzecioklasistów komunii przyjmie więc jesienią, w terminach wcześniej wyznaczonych przez parafie - pisaliśmy o tym tutaj.

- W naszej parafii komunia odbędzie się 26 września. Taką decyzję podjęli rodzice dzieci - mówi ks. Damian z parafii św. Jerzego.

Tylko jeden z ministrantów przyjął już komunię. Rodzice pozostałych dzieci zdecydowali, że poczekają do 19 września. Taki termin ustaliliśmy już wcześniej, aby rodzice mogli zaplanować przyjęcia komunijne, zmienić rezerwacje w restauracjach

- dodaje ks. kan. Janusz Kawęcki, proboszcz parafii św. Brunona.

Przypomnijmy. Biskup elbląski Jacek Jezierski wytyczne w sprawie uroczystości pierwszokomunijnych wydał już na początku epidemii.

- Pierwsza Komunia św. jest ważną uroczystością religijną i społeczną. Posiada swoją tradycję i zewnętrzną oprawę. Nie trzeba z niej łatwo rezygnować, chociaż w związku z zaistniałą sytuacją może mieć nieco skromniejszy wymiar. Dla dziecka to pierwsze spotkanie z Jezusem obecnym w Komunii świętej. To ważne osobiste przeżycie religijne dziecka. Uroczystość I Komunii św. w normalnych warunkach to wydarzenie wspólnotowe: rodzinne, parafialne, kościelne. Nowe pokolenie zaczyna w pełni uczestniczyć we Mszy świętej, w Eucharystii oraz w życiu wspólnoty kościelnej - pisał do wiernych z diecezji elbląskiej bp Jacek Jezierski.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.