Dwa ponad stuletnie budynki mieszkalne przy ul. Traugutta 44 i 45 w piątek (7 lipca) zniknęły z krajobrazu miasta. Znajdujące się w złym stanie technicznym kamienice, od dawna czekały na rozbiórkę. Ich wyburzenie możliwe było po wykwaterowaniu ostatniej rodziny, co nastąpiło w połowie czerwca.
Należące do Miasta i administrowane przez Zarząd Budynków Komunalnych budynki mieszkalne przy ul. Traugutta 44 i 45, zostały wzniesione w 1910 r. To typowe wielorodzinne domy czynszowe. Łącznie znajdowało się w nich 17 lokali mieszkalnych. Oba budynki - dwukondygnacyjny oznaczony numerem 44 z siedmioma lokalami i trzykondygnacyjny z numerem 45 z dziesięcioma mieszkaniami, od kilku lat były systematycznie wykwaterowywane. W połowie czerwca opuściła je ostatnia rodzina. W opustoszałym obiekcie wielokrotnie dochodziło do zaprószania ognia. Nocą koczowali w nim bezdomni. Często stanowił on także miejsce alkoholowych libacji.
Budynek znajdował się w fatalnym stanie, a Miastu nie opłacało się go remontować. W związku z tym obiekt znalazł się w miejskim Planie rozbiórek budynków komunalnych. Dziś (7 lipca) budynek podzieli los pięciu innych, dawnych kamienic z ul. Traugutta, które w ciągu kilku ostatnich lat zostały wyburzone. Wcześniej z krajobrazu tej ulicy zniknęły budynki komunalne oznaczone numerami: 29, 30, 35, 57 i 64. Wszystkie były w złym stanie technicznym i nie nadawały się do kapitalnego remontu.
Prace rozbiórkowe trwały od piątkowego poranku. Sporych rozmiarów koparka przystosowana do wyburzeń, krok po kroku demontowała poszczególne kondygnacje obu budynków. Ze względu na bliskość jezdni, ruch na ul. Traugutta był ograniczony do jednego pasa i sterowany był ręcznie. To powodowało drobne utrudnienia i zatory w ruchu.
Oprócz wyburzenia kamienic, prace obejmowały również rozbiórkę ich fundamentów i ław fundamentowych, wywóz i utylizację gruzu, uporządkowanie terenu po rozbiórce wraz z nawiezieniem ziemi urodzajnej i obsianie trawą. Oprócz obiektów mieszkalnych, rozbiórce poddane zostały także przynależne do nich zewnętrzne komórki lokatorskie.
W opracowanym przez Magistrat planie rozbiórek budynków gminnych na lata 2017 – 2020 znalazły się łącznie 23 należące do Miasta obiekty mieszkalne i mieszkalno-usługowe. W sumie znajdują się w nich 143 mieszkania i 6 lokali użytkowych. Niemal wszystkie są w złym stanie technicznym, a ich remont nie jest opłacalny.
Jak udało nam się dowiedzieć, w najbliższym czasie rozbiórki doczekać się powinny budynki przy ulicach: Kościuszki 3, Grunwaldzkiej 1A oraz Fabrycznej 29.
Jak tłumaczą urzędnicy, rozbiórki budynków znajdujących się w planie, realizowane są w miarę odzyskiwania lokali zamiennych dla osób z budynków rozbieranych oraz posiadania środków finansowych na ich przygotowanie do zamieszkania przed zasiedleniem.
Rafał Kadłubowski
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.