Wczoraj, 12 października, w Hotelu Elbląg odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano projekt budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
Dla rozwoju takiego miasta jak Elbląg, gmin nadzalewowych jest to najważniejsza decyzja być może od kilkuset lat. Nie było takiego planu gospodarczego, który ktoś rzucił i miał wizję rozwoju naszego miasta. Miasta, które żyło z przemysłu ciężkiego, ma wielu inżynierów, ma doskonałą bazę i położenie, ale podupada gospodarczo. Od wielu lat przemysł zamierał, a miasto się wyludniało. Powstanie ok. 2,5 tys. miejsc pracy związanych z budową Kanału, a później związany z obsługą
– zaznaczył poseł Jerzy Wilk.
3 października Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji tej inwestycji. - Mamy jeszcze trzy warianty lokalizacyjne – Nowy Świat, Skowronki, Piaski – mówiła Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. - Z obecnie posiadanych przez nas materiałów wszystko wskazuje na Nowy Świat. Natomiast nie zostały jeszcze wykonane badania geotechniczne, jak również nie ma badań rumowiska, ani badań falowania, które dopiero będą wykonane. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po przeprowadzeniu tych badań.
Koszt budowy Kanału ma wynieść 800 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 r. - Najkrótsza długość przez Mierzeję jest przez Piaski (0,75 km), ale za to jest bardzo długi tor podejściowy. To kompensuje koszty – dodała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Długość śluzy ma wynosić 180 m, szerokość 22 m, a głębokość 5 m. - W tej chwili już zakładamy możliwość jej pogłębienia w przyszłości – zaznaczyła Anna Stelmaszyk-Świerczyńska. - Ścianki szczelne będą liczone na to, żeby była taka możliwość.
W planie przewidziano także nabrzeża postojowe. - Od strony Zatoki Gdańskiej powstanie swego rodzaju porcić – mówiła Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Dodatkowo powstaną dwa mosty zwodzone. - Będą funkcjonowały alternatywnie, czyli nie powinno być momentu, w którym nie ma połączenia drogowego obu części Mierzei. Taki jest nasz cel. Będzie to synchronizowane, systemem automatycznym – mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Podczas spotkania zapowiedziano, że projekt budowlany powinien być gotowy do końca przyszłego roku.
W pierwszej połowie 2018 r. będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę i w drugiej połowie 2018 r. będzie można ogłosić przetarg na wykonanie prac
– wyjaśniała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Wiele mówiono o korzyściach, jakie przyniesie przekop, a jakie zagrożenia mogą z niego wyniknąć? - Jeśli chodzi o kwestię budżetowania nie ma tu większych problemów, ponieważ program wieloletni został przyjęty. Jeśli chodzi o realizację - specjalna ustawa będzie na tą okoliczność przygotowana. Jeśli chodzi o zabezpieczenie wszelkich spraw środowiskowych, raporty oddziaływania na środowisko będą zrealizowane. Jedyne zagrożenie, które mamy to wynikające ze strony naszych wschodnich sąsiadów - mówił Minister Marek Gróbarczyk.
Kamila Jabłonowska
Artykuł pochodzi ze strony info.elblag.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.