Przetarg na budowę zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, po kilkunastokrotnym przekładaniu terminu składania ofert i setkach pytań od firm, został unieważniony. Wody Polskie zapewniają, że nie rezygnują z inwestycji. Zmieniła się jednak jej koncepcja.
Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Elbląga to temat, który powraca do lat. Jednym z rozwiązań ma być budowa zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku. Pod tę inwestycję w ubiegłym roku wycięto drzewa na terenie między ul. Sybiraków i ul. Marymoncką. W lutym tego roku Wody Polskie ogłosiły przetarg na budowę zbiornika. Postępowanie trwało wiele miesięcy. Zamawiający otrzymał setki pytań dotyczących przedsięwzięcia i wielokrotnie przesuwał termin składania ofert - ostatni wyznaczono na połowę października. Pod koniec września Wody Polskie zdecydowały się jednak na unieważnienie postępowania.
Unieważnienie przetargu nie oznacza, że rezygnujemy z inwestycji. Zmieniła się jednak formuła, w której ma ona zostać zrealizowana
- zapewnia Bogusław Pikniewicz z zespołu komunikacji i edukacji wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Co się stało, że Wody Polskie zmieniły zdanie w sprawie budowy zbiornika retencyjnego w Elblągu? Wpłynęły na to wyniki analiz przeprowadzonych już po ogłoszeniu przetargu i wycięciu drzew pod inwestycję. Zamawiający zdecydował się na to "uwzględniając stanowisko samorządu, organizacji ekologicznych oraz konsultacje społeczne, związane ze zmniejszeniem ryzyka powodziowego terenu Miasta Elbląg (ochroną przeciwpowodziową), która miała być realizowana poprzez m.in. budowę „mokrego” zbiornika retencyjnego"
Analizując otrzymane wyniki stwierdzono, że zaprojektowany zbiornik mokry nie przyczyni się do znaczącej redukcji zagrożenia powodziowego na obszarze miasta Elbląg. Otrzymane strefy zalewowe zmniejszyły się w bardzo małym stopniu i nadal to zagrożenie będzie występowało. Lepsze wyniki uzyskano dla wariantu zbiornika suchego, czyli wykorzystującego całą projektowaną pojemność (zbiornika mokrego). Biorąc powyższe pod uwagę, podjęto decyzję o odstąpieniu od realizacji inwestycji w kształcie objętym postępowaniem nr G.ROZ.2710.2.2024, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego
- czytamy w uzasadnieniu decyzji podpisanym przez Andrzeja Ryńskiego, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
- Dążymy do zbudowania zbiornika retencyjnego suchego dla Elbląga. Nowe postępowanie zostanie rozpisane. Kiedy? W tej chwili nie chciałbym więcej mówić na ten temat - dodaje Bogusław Pikniewicz.
Do tematu wrócimy.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.