Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

22 Lipca, Poniedziałek, Andrzej, Wiktor, Daniel

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Nagrody urzędników pod lupą prokuratury? Poprzedni prezydent mógł złamać przepisy

06.07.2024, 18:20:00
Elbląg: Nagrody urzędników pod lupą prokuratury? Poprzedni prezydent mógł złamać przepisy

Były prezydent Elbląga Witold Wróblewski, w pierwszych miesiącach roku przyznał urzędnikom nagrody na łączną kwotę ponad 195 tys. zł. Przy tej okazji mógł złamać przepisy. Chodzi o utrudnianie działalności związkowej. Sprawa jest poważna. Inspekcji zamierza złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

 

 


Okręgowy Inspektorat Pracy PIP w Olsztynie zainteresował się nagrodami przyznanymi przez prezydenta Elbląga urzędnikom, w odpowiedzi na skargę NSZZ Solidarność. Związkowcy zwrócili uwagę, że w tej sprawie zabrakło konsultacji z organizacjami związkowymi, co zgodnie z przepisami należy do obowiązków pracodawcy. Skargę skierowano do PIP w lutym tego roku, więc dotyczy ona jeszcze działań poprzedniego włodarza miasta. Inspektorat rozpoczął w ratuszu kontrolę, choć nie jest ona jeszcze zakończona, już wiemy, że  jej efektem mam być skierowanie sprawy do prokuratury. 

 

 

 

W czasie kontroli ustalono, że pracodawca w okresie styczeń - maj 2024 roku przyznawał pracownikom Urzędu nagrody: w styczniu 333 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 34 500 zł brutto, w lutym 23 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 122 000 zł brutto, w marcu 10 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 11 300 zł brutto, w kwietniu 29 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 26 400 zł brutto, w maju 1 pracownik otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł. Ponadto przedstawiono wykaz pracowników, którym przyznano dodatki specjalne. W okresie styczeń-maj 2024 r. W tym okresie dodatek specjalny został przyznany 23 pracownikom, a wypłacono go w łącznej wysokości 50 400 zł brutto

 

 

- odpowiada PIP na skargę "Solidarności".

 

 

 


Jak informuje Inspekcja, w czasie kontroli nie przedstawiono dokumentów w zakresie ustalenia na 2024 rok zasad podziału środków na składniki wynagrodzenia o charakterze uznaniowym, o których przyznaniu i wysokości decyduje prezydent miasta (dodatek specjalny i nagroda). - Zgodnie z ustaleniami, budżet Urzędu na wynagrodzenia dla pracowników w 2024 roku został ustalony w styczniu 2024 rok ogółem w wysokości 35 003 840 zł (w tym na wynagrodzenia osobowe, bez nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych - 32 901 288 zł) - czytamy w odpowiedzi PIP, wywieszonej w Urzędzie Miejskiej w Elblągu. - Na 30 kwietnia 2024 r. został ustalony nowy budżet na wynagrodzenia dla pracowników w wysokości 37 901 364 zł (w tym na wynagrodzenia osobowe, bez nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych - 35 818 812 zł). W czasie kontroli wyjaśniono, że budżet na wynagrodzenia musiał być znowelizowany w związku ze skutkami przyznanych pracownikom podwyżek (2 680 098 zł) oraz przyznanych pracownikom nagród (192 700 zł). Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych pracodawca ma obowiązek uzgodnić z zakładowymi związkami zawodowymi zasady podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych. 

 

 

 

W związku z powyższym, na podstawie zebranych w czasie kontroli materiałów, zostanie skierowane zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa w zakresie utrudniania działalności związkowej

 

 

- podkreśla PIP.

 

Do tematu wrócimy.

 

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.