Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Czerwca, Niedziela, Wanda, Józef, Albin

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

W niedzielę finał II Elbląskiego Festiwalu Organowego. Wstęp wolny

13.06.2024, 15:20:00
W niedzielę finał II Elbląskiego Festiwalu Organowego. Wstęp wolny

Przed nami ostatni już koncert tegorocznej edycji Elbląskiego Festiwalu Organowego, w którym wystąpi Andreas Jetter (ur. 1978);  od 2010 roku jest dyrektorem muzycznym katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chur w Szwajcarii (w tym, jako organista katedralny i kapelmistrz) jak również kierownikiem artystycznym tamtejszych Katedralnych Koncertów Organowych.

 

W latach 2013-2023 był kantorem kościoła Najświętszej Marii Panny, wcześniej zaś, od 2004 do 2010 organistą w byłym opactwie Salem. Studiował muzykę kościelną, organy, fortepian i dyrygenturę na uczelniach w Esslingen, Rottenburgu, Trossingen oraz Tybindze. Z wyróżnieniem ukończył studia na fortepianie i dyrygenturę w Instytucie Rachmaninowa przy Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie (jako pierwszy zagraniczny stypendysta Federacji Rosyjskiej z „Czerwonym Dyplomem” w 2002 roku). Występował jako organista, pianista oraz dyrygent w najważniejszych katedrach i kościołach jak również salach koncertowych świata. Jako pianista, wraz Mołdawską Orkiestrą Symfoniczną, nagrał dla wytwórni Koch Discover wszystkie koncerty fortepianowe Siergieja Rachmaninowa.

Nagrywał również koncerty fortepianowe Brahmsa, Schumanna i Stanforda. Szczególnie interesujące są nagrania późnoromantycznej muzyki organowej: wszystkie sonaty Maxa Gulbinsa (jako tzw. Elbląskie Dzieła Organowe), transkrypcja symfonii Hansa Rotta na organy czy twórczość organowa Franza Schmidta. Jako dyrygent - wykonywane były późnoromantyczne dzieła, m.in. „Quo vadis?” Feliksa Nowowiejskiego czy „Moses” Maxa Brucha.


Koncert finałowy  będzie miał szczególny charakter. Andreas Jetter, który co istotne, posiada silne korzenie związane z naszym miastem, przedstawi repertuar, który zestawiony został z dzieł mających jedną wspólną cechę – Elbląg. Będzie to, jak pisze kierownik artystyczny Festiwalu Bartosz Skop,  „swoista podróż w czasie”. Najstarszym dziełem, które usłyszymy to „Epithalamion”  – radosny utwór przeznaczony do uroczystości ślubnych, wydany w 1616 roku przez organistę kościoła Trzech Króli w Elblągu Martina Raphuna. Będzie to pierwsze od dziesięcioleci publiczne wykonanie tego zapomnianego utworu. Usłyszymy też szereg kompozycji autorstwa Friedricha Wilhelma Markulla.

Urodzony w Rychlikach, wychowany w Elblągu, przez ponad pół wieku (w latach 1836-1887) pełnił funkcję pierwszego organisty Kościoła Mariackiego w Gdańsku. To jednak Elbląg uznawał za miasto rodzinne. Słusznie uchodzi za najsłynniejszego kompozytora naszego regionu w XIX wieku. Z jego dorobku usłyszymy Preludia chorałowe, jego opracowanie na organy chóru z oratorium „Die Schöpfung” Józefa Haydna oraz sonatę nt. chorału „Nun danket alle Gott”. Wielką atrakcją będzie również  postać Maxa Gulbinsa i jego sonata nr 1 c-moll op. 4 skomponowana i wydana w czasie, gdy pracował w Elblągu, jako kantor kościoła Trzech Króli. Mimo że w naszym mieście pracował jedynie w latach 1900-1907, zaś resztę życia spędził, jako tytularny muzyk wielkiego kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu, to okres „elbląski” uznaje się za najważniejszy czas w jego twórczości. „Muzyka elbląska” w czasie koncertu nie zatrzyma się w I. poł. XX wieku.  A co jeszcze usłyszymy? – zapraszamy  już w najbliższą niedzielę do kościoła pw. św. Wojciecha.


Organizatorami II Elbląskiego Festiwalu Organowego są: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, parafia pw. św. Wojciecha w Elblągu, parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu oraz Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”.


Przygotowanie organów – Jakub Wszołek, Andrzej Włodarczyk i Wiktor Kurańczyk


Zapraszamy 16 czerwca 2024 r. godz. 19.00, kościół pw. św. Wojciecha w Elblągu ul. Wiejska 4


Wstęp wolny

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.