Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

22 Listopada, Piątek, Cecylia, Jonatan, Stefan

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Przekop Mierzei Wiślanej rok od otwarcia. Kto skorzystał z nowej drogi?

17.09.2023, 19:50:00
Przekop Mierzei Wiślanej rok od otwarcia. Kto skorzystał z nowej drogi?

Kanał żeglugowy łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym oficjalnie oddano do użytku 17 września 2022 roku. Ile jednostek w ciągu tego roku skorzystało z przekopu? Sprawdzamy.

 

 


Przekop Mierzei Wiślanej to flagowa inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. Kosztujące ponad 2 mld zł przedsięwzięcie ma wpłynąć na rozwój portu elbląskiego i całego regionu oraz zapewnić Polsce suwerenny dostęp do Morza Bałtyckiego. Rok temu, 17 września świętowano otwarcie nowego kanału żeglugowego. Jako pierwszy nową drogę wodną pokonał statek Zodiak II, potem w jego ślady ruszyły inne jednostki. Sprawdzamy, ile z nich przepłynęło przekopem w ciągu ostatniego roku.

 

 

 

W ciągu całego okresu od września 2022 roku do września 2023 roku przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej prześluzowanych zostało 1 778 jednostek (pełne statystyki zamieszczamy poniżej). Na przekopie w tym czasie pojawiły się również jednostki pod obcymi banderami: 13 z Niemiec, 7 ze Szwecji, 2 ze Stanów Zjednoczonych, 4 z Norwegii, 3 z Francji i 2 z Litwy.

 

 

 

Największy ruch na przekopie panował w sierpniu. W tym miesiącu skorzystało z niego ponad 340 jednostek. 291 przepłynięć stanowiły jednostki rekreacyjne, trzy rybackie, 26 państwowych oraz 22 komercyjne.

 

 

 

Warto dodać, że sama inwestycja nie została jeszcze ukończona, jej finał zaplanowano na przyszły rok.

 

 

 

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską", zakończenie wszystkich etapów inwestycji powinno nastąpić do końca 2024 roku. 17 września 2022 roku na Mierzei Wiślanej oddano do użytkowania Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym. Był to pierwszy etap, jaki został zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni

 

 

- informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

 

 

Drugi etap, a mianowicie obudowa brzegów rzeki Elbląg jest zaawansowany w ponad 90 proc. - dodaje rzeczniczka. - Jego istotnym elementem jest most obrotowy w Nowakowie, który został oddany do użytkowania na początku lipca br. Całość prac w ramach tej części inwestycji zakończy się do końca 2023 r. Niebawem wykonawca przystąpi do prac pogłębiarskich, które zgodnie z decyzją środowiskową nie mogły być prowadzone przed wrześniem. Kontynuowane są jeszcze prace, związane z obudową brzegów rzeki. Trzecia część inwestycji, a mianowicie pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym wraz z nowym oznakowaniem nawigacyjnym została zakończona i odebrana w maju br. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na pozostałe roboty czerpalne na rzece Elbląg, w zakresie objętym Programem wieloletnim (do punktu tzw. P2, tj. punktu stycznego z zaprojektowaną przez Zarząd Portu obrotnicą).

 

 

 

Przypomnijmy. Nadal nierozstrzygnięta pozostaje kwestia pogłębienia około 900-metrowego odcinka rzeki Elbląg, zapewniające dostęp do portu i skorzystanie z przekopu Mierzei Wiślanej. Na tym tle od miesięcy toczy się spór między samorządem a rządem. Zadania tego nie chce zrealizować rząd i Urząd Morski w Gdyni, a także elbląski samorząd. Obie strony przekonują, że to nie ich obowiązek.

 

 

 

Źródło: Urząd Morski w Gdyni

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.