Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Września, Sobota, Konstancja, January

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Drogie, droższe, a mięso najdroższe. Tak elblążanie mówią o cenach żywności, a to nie koniec podwyżek

26.01.2020, 15:59:00
Drogie, droższe, a mięso najdroższe. Tak elblążanie mówią o cenach żywności, a to nie koniec podwyżek
Źródło: pixabay.com/zdjęci jest jedynie ilustracją do tekstu

Szykuje się wzrost cen usług, ale również żywności, ostrzegają eksperci. Tymczasem już teraz wizytę w sklepie można czasami przypłacić mikro zawałem serca przy kasie, mówią elblążanie. - Niektóre produkty bardzo podrożały w ostatnim czasie. Trzeba liczyć każdą złotówkę, polować na okazje, bez tego naprawdę ciężko przeżyć od pierwszego do pierwszego - mówi pani Elżbieta, jedna z naszych rozmówczyń. Za co płacimy więcej niż do tej pory, a co może jeszcze podrożeć?

Niektóre produkty nie tylko zdrożały, ale bardzo zdrożały w ostatnich tygodniach. Najbardziej widać to w przypadku mięsa i przetworów mięsnych. Przykładowo jeszcze przed świętami można było kupić schab za cenę do 20 zł za kg. W tej chwili kosztuje już od 21 do 24 zł za kg. Podobnie łopatka, jej cena wzrosła z 16 zł do 20 zł. Podobnie przetwory. Zwykły pasztet gęsi kosztuje teraz ponad 20 zł za kg, to dla mnie szokująca cena. Zauważyłam, że zdrożały również dania gotowe, jak pierogi czy krokiety oraz ciasta, które teraz kosztują ponad 30 zł za kg. Przyznam, że zwracam teraz dużą uwagę na ceny. Staram się korzystać z okazji, promocji. Bez tego trudno byłoby zapanować nad wydatkami. Takie szalone czasy, że człowiek bez mała jak myśliwy idzie na zakupy i poluje na ceny

- mówi pani Maria, mieszkanka Elbląga.

Teraz nawet idąc do sklepu spożywczego, trzeba mieść grupy portfel. Jeszcze jakiś czas temu wydawałem 200 zł i miałem, większość produktów potrzebnych na cały tydzień. Teraz to zdecydowanie za mało. Sam chleb kosztuje 3-4 zł, a bułka w cenie ok. 1 zł już nikogo nie dziwi. Co więcej, część podwyżek tak naprawdę nie zauważamy, bo cena produktu zostaje niby ta sama, ale za to samego produktu jest mniej

- przekonuje pan Marcin Pawłowski, elblążanin.

Słowa elblążan potwierdzają Główny Urząd Statystyczny i ekonomiści. Jak się okazuje miesiąc temu znacznie wzrosły ceny niektórych produktów, ale i też usług, a to jeszcze nie koniec podwyżek.

W grudniu ubr. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 3,8 proc.) i żywności (o 1,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,37 p. proc. i 0,31 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,04 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 7,5 proc.), w zakresie mieszkania (o 1,6 proc.), restauracji i hoteli (o 5,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 3,6 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,69 p. proc., 0,41 p. proc., 0,34 p. proc. i 0,23 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 p. proc., czytamy w oficjalnym komunikacie GUS.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,3 proc., w porównaniu z rokiem 2018. Mięso podrożało ogółem o 12,8 proc., a sama wieprzowina aż o 20,7 proc., podaje GUS, a eksperci dodają, że w najbliższym czasie również czekają nas podwyżki żywności, choć już nie tak dynamiczne.

Dane GUS o inflacji w grudniu 2019 roku ujawniają, czemu zawdzięczamy wzrosty cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 3,4% w skali roku i 0,8% w skali miesiąca, które niewątpliwie wstrząsnęły opinią publiczną. Okazuje się, że za ten wystrzał odpowiada tylko kilka kategorii produktów. Mięso wieprzowe - duży wzrost cen (23,6% r/r, 6,8% m/m) przy relatywnie znacznym udziale w koszyku konsumenckim. Wzrost cen mięsa tego gatunku naturalnie przekłada się również na znaczący wzrost cen wędlin (11,9% r/r, 2% m/m). Problem ASF jest nierozwiązany, a perspektywy poprawy w najbliższych miesiącach bardzo ograniczone

- komentuje dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

Jak dodaje ekspertka, powinniśmy szykować się na znaczący wzrost cen, bardziej usług niż towarów spowodowany rosnącym skokowo wynagrodzeniem minimalnym i dostosowaniami w rozkładzie płac. - Nie jest niespodzianką, że przedsiębiorcy, antycypując skalę zmian, dostosowują ceny powoli, aby nie szokować klientów. Należy jednak przypomnieć, że nie jest to jedyne źródło inflacji w przyszłych miesiącach: wyższa akcyza przełoży się na ceny alkoholi, napięcia na Bliskim Wschodzie podniosą ceny ropy, nie wspominając o cenach energii - podkreśla Sonia Buchholtz.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.