Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

5 Lipca, Niedziela, Karolina, Antoni, Filomena

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Rodzice zostaną zwolnieni z opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu. Zapłaci NFZ?

21.05.2019, 07:21:00
Rodzice zostaną zwolnieni z opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu. Zapłaci NFZ?
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Obecnie za dobę spędzoną przy szpitalnym łóżku dziecka rodzice muszą płacić, w Elblągu nawet 20 złotych. To się zmieni. Kończą się prace nad nowelizacją ustawy, która zniesie te opłaty.

Zwolnienie rodziców i opiekunów z jakichkolwiek opłat związanych z towarzyszeniem dziecku lub osobie niepełnosprawnej w szpitalu, lub innym zakładzie leczniczym to główny cel nowelizowanej ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przygotowany przez resort zdrowia projekt, w styczniu tego roku wpłynął do sejmu. Dziś (17 maja), jak podaje www.sejm.gov.pl, został przyjęty. Teraz zajmie się nim Senat.

Wprowadzana regulacja, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe opłaty związane z pobytem w placówce medycznej. Opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane i choć na ogół nie są one wysokie, to przy dłuższym pobycie mogły stać się obciążeniem dla rodzinnego budżetu.

To problem, z który dotyka również rodziców i opiekunów dzieci leczonych w elbląskich szpitalach. W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w ubiegłym roku doba spędzona przy łóżku szpitalnym kosztowała od 20 do 28 zł. W tym roku opłata ta jest tańsza. 15 zł kosztuje wypożyczenie łóżka lub kozetki przez opiekuna dziecka lub osoby dorosłej na oddziale szpitalnym sfinansowanym środkami szpitala. Bezpłatne jest korzystanie ze łóżka, które szpital otrzymał od WOŚP. Wypożyczenie zestawu pościeli to dodatkowe 20 zł. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu wypożyczenie łóżka jest praktycznie symboliczne i kosztuje 2 zł dziennie. Oba szpitale, jeśli zostanie, gdy zostanie przyjęta nowelizacja, będą musiały zrezygnować za opłat.

Nowe przepisy nie zostały jeszcze przyjęte. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to już niebawem. Wtedy wprowadzimy zmiany i w naszym szpitalu. Na razie opłaty obowiązują

- mówi Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu.

Rodzice zostaną z opłat zwolnieni, ale kto zapłaci na ich pobyt w szpitalach?

Zdecydowaliśmy, że NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu. Tą regulacją podnosimy komfort pobytu rodzica czy opiekuna z małym pacjentem w placówce leczniczej

– poinformował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W czasie prac sejmowych nad tym projektem podjęto decyzję o rezygnacji ze wszelkich opłat – w szczególności pokrywających koszt użytkowania pościeli oraz korzystania z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy. Decyzja ta była poprzedzona dodatkowymi konsultacjami nowelizowanych przepisów z organizacjami pacjentów, które resort zdrowia przeprowadził w marcu br.

Za ewentualne dodatkowe koszty, jakie w związku z wejściem w życie nowych przepisów spadną na podmioty lecznicze, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwają prace nad wyceną tych świadczeń.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.