W Elblągu wojsko otoczone jest szczególnym uznaniem i szacunkiem. Nasze miasto odgrywało i odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu potencjału obronnego Polski. Dowództwo 16. PDZ, które stacjonuje w Elblągu od 1949 roku, na stałe wpisało się w jego tożsamość i stanowi istotny czynnik jego funkcjonowania, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społeczno-kulturalnym. Duża liczba żołnierzy, kombatantów, a także młodych adeptów zainteresowanych służbą świadczy o ścisłym związku miasta z wojskiem. Szacuje się, że co 5 osoba w elbląskiej rodzinie związana jest ze służbą wojskową, w tym z 16. PDZ. Dzisiejsze święto nie jest więc tylko świętem żołnierzy to także święto społeczności Elbląga - powiedział Witold Wróblewski, prezydent miasta podczas obchodów Święta Wojska Polskiego na elbląskiej starówce.
Dzisiaj (15 sierpnia) w Elblągu odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego, zorganizowane przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego Artura Chojeckiego, Dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marka Sokołowskiego oraz Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Oficjalne uroczystości odbyły się na placu przed Ratuszem Staromiejskim.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa w bitwie warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku w znakach, nazwach i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swoją tradycję rozumianą jako kultywowanie państwa oraz ciągłości istnienia jego zbrojnego ramienia. Z okazji Święta Wojska Polskiego dziękuję za dotychczasową realizację zadań, za profesjonalizm, poświęcenie konsekwencję w działalności. Wszystkim żołnierzom, pracownikom resortu obrony państwa, ich rodzinom i najbliższym składam serdeczne żołnierskie podziękowania
- mówi gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16. PDZ.
Święto Wojska Polskiego zajmuje w naszej tradycji wyjątkowe miejsce. Mundur budził i będzie budzić respekt i ogromny szacunek. Rozliczne czyny polskich żołnierzy są powodem do dumy dla wielu pokoleń. Polscy żołnierze bronili nie tylko naszej ojczyzny, od lat są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc: w wojennym kataklizmie, w regionalnych konfliktach, podczas klęsk żywiołowych. Polski żołnierz obecny jest tam, gdzie potrzebne jest działanie, stanowczość, odwaga. Tam, gdzie, nie raz daleko od naszych granic, trwają procesy istotne dla naszego bezpieczeństwa. Pełnią trudną i niebezpieczną służbę zgodnie z hasłem na sztandarze: "Bóg, honor, ojczyzna". Żołnierska służba ojczyźnie, społeczeństwu jest jedną z najtrudniejszych, najbardziej odpowiedzialnych, a zarazem otoczonych powszechnym szacunkiem. Służyć krajowi to ogromny zaszczyt. Składam serdeczne życzenia wyrazy wszystkim żołnierzom i kombatantom oraz ich rodzinom
- mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.
Podczas uroczystego apelu wręczono akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia i wyróżnienia. Odbył się również apel pamięci. Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów. Elblążanie mogli zobaczyć sprzęt będący na wyposażaniu 16. PDZ w tym: Honkery, wozy dowodzenia, opancerzone samochody rozpoznawcze i wyrzutnie rakiet.
Jednocześnie na starówce, od godziny 13 do 17, obywał się Elbląski Festyn Militarny. Chętni mogli z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy. Potrzymać w dłoniach uzbrojenie indywidualne, posiedzieć za kierownicą sprzęt kołowego.
Natasza Jatczyńska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.