Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

27 Września, Środa, Damian, Wincenty, Kosma

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Część nauczycieli straci pracę! "To nie gdybanie, tylko prosta matematyka"

11.01.2017, 09:09:03
Część nauczycieli straci pracę! "To nie gdybanie, tylko prosta matematyka"
Fot. Ryszard Biel

Przez najbliższe dwa lata będę zwalniała ludzi. Choćbym nie chciała, nie będę miała innego wyjścia. Na to wskazują proste matematyczne wyliczenia - oddziałów będzie coraz mniej, a przecież dwóch nauczycieli nie będzie prowadziło lekcji dla jednej klasy. To właśnie oznacza dla mnie likwidacja gimnazjów – mówi dyrektorka jednego z elbląskich zespołów szkół. Jak reforma edukacji przełoży się na elbląskie szkolnictwo? Konkrety poznamy w piątek (13 stycznia).

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy wprowadzające reformę edukacji.

W wyniku reformy powstanie ponad pięć tysięcy nowych miejsc pracy. Będziemy z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami

– powiedziała jednak Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej podczas wczorajszej konferencji zwołanej z tej okazji.

Trudno powiedzieć, czy te 5 tys. zaspokoi potrzeby osób, które stracą pracę w wyniku likwidacji gimnazjów. Nauczyciele i dyrektorzy elbląskich gimnazjów oraz zespołów szkół, które gimnazja mają w swoich strukturach, nie podzielają entuzjazmu pani minister. Najzwyczajniej w świecie boją się o swoje miejsca pracy i nie mają złudzeń, że zmiany w systemie, w większym lub mniejszym stopniu będą skutkowały zwolnieniami.

Na razie nie znam naszych losów, nie wiem, jak i czy moja szkoła, po wygaśnięciu gimnazjum będzie funkcjonowała. Samorząd nie podjął jeszcze decyzji odnośnie do tego, jak będzie wyglądał elbląski system edukacji po reformie. Ja jednak pierwszych obliczeń dokonałam już kilka miesięcy temu i wtedy tak naprawdę przeżyłam szok. Proste matematyczne wyliczenia wskazują, że będę musiała zwalniać ludzi. Szczerze powiedziałam o tym nauczycielom już jesienią. Chciałam, żeby mieli czas się przygotować, oswoić z tą wiedzą, bo tego przeskoczyć się nie da

– mówi jednak z dyrektorek elbląskich szkół, pragnąca zachować anonimowość.

Konkretów jeszcze nie znamy. Opracowanie sieci szkół i tego, jak to będzie wyglądało leży w gestii organu prowadzącego, czyli samorządu. Przed nim trudne zadanie. Więc czekamy. Prawdopodobnie w tym budynku zostanie liceum ogólnokształcące, ale to jeszcze nie jest przyklepane. Jeśli tak się stanie to już w przyszłym roku ubędzie nam sześć klas. 

wyjaśnia Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, w którym funkcjonuje Gimnazjum nr 3.

Dyrektorzy szkół, bez względu na to, czy zmiana systemu edukacji im się podoba, czy też nie, przekonują, że wprowadzenie jej w życie będzie prawdziwym wyzwaniem i może nastręczyć sporo kłopotów.

To jest wyzwanie. Kolejne, nie jest to bowiem pierwsza i pewnie nie ostatnia reforma edukacji, którą przyjdzie nam zrealizować

dodake Agnieszka Jurewicz.

Stało się. Do tej pory jeszcze istniała iskierka nadziei, teraz jej już nie ma. Reforma wejdzie w życie, a to oznacza likwidację naszej szkoły, choć konkretów rzeczywiście jeszcze nie znamy. Ostateczną decyzję podejmie urząd miasta i na nią teraz czekamy. W tej chwili trudno mówić jak to będzie wyglądało, choć co oczywiste nie jesteśmy w najlepszych nastrojach. Liczę na to, że moi pracownicy znajdą pracę w innych szkołach. W tej chwili w szkole zatrudnionych jest 40 osób, nauczycieli, ale też pracowników obsługi, administracji

–  wylicza Iwona Zapolska, dyrektor Gimnazjum nr 7 w Elblągu.

W Elblągu funkcjonuje kilkanaście gimnazjów. Część z nich tak jak Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej, Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej. Pozostałe funkcjonują w strukturach zespołów szkół, czy to przy podstawówkach, czy szkołach ponadgimnazjalnych. Po których szkołach pozostaną w przyszłości jedyne puste i wspomnienia absolwentów? Tego dowiemy się już niebawem.

Taki plan został już opracowany. Szczegóły podczas , zaplanowanej na piątek, konferencji prasowej

– mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2023 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.