Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

27 Września, Środa, Damian, Wincenty, Kosma

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Reforma oświaty wejdzie w życie! Prezydent Duda nieugięty na głos rodziców i nauczycieli

10.01.2017, 08:40:39
Reforma oświaty wejdzie w życie! Prezydent Duda nieugięty na głos rodziców i nauczycieli

Klamka zapadła. Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś (9 stycznia) ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Tym samym reforma oświaty stała się faktem. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców

- podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". "Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach" - dodał Duda.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

Przeciwko reformie zaproponowanej przez minister edukacji Annę Zalewską opowiedzieli się politycy opozycji - PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska, KOD, a także OPZZ, ruchów rodzicielskich, "Koalicji NIE dla chaosu w szkole" a także samorządowcy. Apel do prezydenta o zawetowanie ustaw lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy oświaty wystosował także Związek Nauczycielstwa Polskiego, który od początku krytykował reformę.

Z jednej strony przewidywałem, że tak się stanie, ale z drugiej po cichu liczyłem na dobrą wolę i chęć prowadzenia dialogu oraz współpracy ze strony prezydenta Dudy. Jestem tą decyzją zdegustowany. Teraz przygotowujemy się do ogólnopolskiego strajku generalnego, w którym zachęcamy do udziału nie tylko nauczycieli, ale też rodziców dzieci. Ponadto na 17 stycznia planujemy w Elblągu zorganizować kolejną debatę o przyszłości oświaty. Na spotkanie, które odbędzie się w Hotelu Arbiter o godz. 17 zapraszamy nauczycieli, rodziców, samorządowców, parlamentarzystów i wszystkich zainteresowanych

– powiedział nam Gerhard Przybylski, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu.

Źródło: PAP / WP.pl / własne

RK

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2023 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.