Klamka zapadła. Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś (9 stycznia) ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Tym samym reforma oświaty stała się faktem. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców
- podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". "Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach" - dodał Duda.
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.
Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.
Przeciwko reformie zaproponowanej przez minister edukacji Annę Zalewską opowiedzieli się politycy opozycji - PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska, KOD, a także OPZZ, ruchów rodzicielskich, "Koalicji NIE dla chaosu w szkole" a także samorządowcy. Apel do prezydenta o zawetowanie ustaw lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy oświaty wystosował także Związek Nauczycielstwa Polskiego, który od początku krytykował reformę.
Z jednej strony przewidywałem, że tak się stanie, ale z drugiej po cichu liczyłem na dobrą wolę i chęć prowadzenia dialogu oraz współpracy ze strony prezydenta Dudy. Jestem tą decyzją zdegustowany. Teraz przygotowujemy się do ogólnopolskiego strajku generalnego, w którym zachęcamy do udziału nie tylko nauczycieli, ale też rodziców dzieci. Ponadto na 17 stycznia planujemy w Elblągu zorganizować kolejną debatę o przyszłości oświaty. Na spotkanie, które odbędzie się w Hotelu Arbiter o godz. 17 zapraszamy nauczycieli, rodziców, samorządowców, parlamentarzystów i wszystkich zainteresowanych
– powiedział nam Gerhard Przybylski, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu.
Źródło: PAP / WP.pl / własne
RK
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.