21 października br. Sejm przyjął poselskie projekty o Krajowej Administracji Skarbowej. - Szczególne znaczenie nabiera fakt, że w wyniku tych zmian ma powstać w naszym województwie tylko jeden Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie. Zdaniem radnych Rady Miasta w Elblągu ściana wschodnia naszej granicy wymaga szczególnego nadzoru służb celnych. Gro zadań w naszym województwie z tego tytułu spoczywa na Urzędzie Celnym w Elblągu – uzasadniają radni w przedstawionym na sesji stanowisku.
Radni chcą, aby w naszym mieście powstał Urząd Celno-Skarbowy. - Funkcjonowanie takiego urzędu w Elblągu jest jak najbardziej potrzebne – zaznaczali radni podczas czwartkowej sesji. - Ze względu na specyfikę naszego regionu położonego na ścianie wschodniej z bardzo rozległym terenem działalności obecnego Urzędu Celnego w Elblągu wręcz koniecznym jest powołanie w nowych strukturach organizacyjnych Urzędu Celno-Skarbowego w Elblągu.
- Urząd Celny w Elblągu w wyniku wcześniejszej reformy kompetencyjnej przyjął od administracji podatkowej i organów kontroli skarbowej zadania w zakresie akcyzy krajowej oraz kontroli gier – przypominali radni. - Urząd poszerzył także zakres swojej działalności rzeczowej o nowo wprowadzane unijne procedury kontroli produkcji wewnątrzwspólnotowego przemieszczania i wprowadzenia do konsumpcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Wiąże się to ze świadczeniem przez Urząd Celny nie tylko na rzecz lokalnych przedsiębiorców całego szeregu wyspecjalizowanych usług.
Nie bez znaczenia, zdaniem radnych, ma fakt iż Urząd zadania związane z kontrolą wymiaru i poboru podatku od gier hazardowych.
Zarządza czterema różnorodnymi przejściami granicznymi i dwoma dużymi tzw. oddziałami celnymi wewnętrznymi. Urząd zatrudnia 300 wysoce wyspecjalizowanych w skomplikowanych procedurach celnych i podatkowych funkcjonariuszy służby celnej (…) Podkreślenia wymaga fakt, że Urząd Celny w Elblągu uzyskuje największe dochody finansowe w całej obecnej Izbie Celnej w Olsztynie
– zaznaczali podczas sesji.
Argumentem stał się dla radnych planowany przekop Mierzei. - Pozwoli on na dalszy rozwój portu w Elblągu i w przyszłości będzie uzupełnieniem dla portów w Gdańsku i Gdyni – twierdzili. - Należy zwrócić uwagę na fakt iż przed kilkoma tygodniami rozpoczęto procedurę postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji tej tak ważnej dla całego regionu i kraju inwestycji.
Radny Michała Missan (PO) zauważył, że stanowisko Rady nie jest do nikogo zaadresowana. - Możemy podyskutować, co rozumiemy przez wykonanie tej uchwały – dodał radny Paweł Fedorczyk (PiS).
Radny Ryszard Klim (SLD) zwrócił uwagę na... literówki, które pojawiły się w dokumencie. - Skoro ma to być wykorzystane to warto byłoby to uwzględnić – stwierdził.
- To są słuszne uwagi – przyznał przewodniczący RM, Marek Pruszak (PiS).
Ostatecznie stanowisko radnych trafi do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Do wiadomości otrzyma je m.in Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
Kamila Jabłonowska
Artykuł pochodzi ze strony info.elblag.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.