Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

2 Kwietnia, Środa, Maria, Franciszek, Urban

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Aleksandry rozdane. Zobacz, jak świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru

30.03.2025, 11:12:00
Aleksandry rozdane. Zobacz, jak świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru
fot. Dominika Kozłowicz

Międzynarodowy Dzień Teatru uczczono dziś (29 marca) uroczystą Galą, podczas której m.in. wręczono statuetki Aleksandra w kilku kategoriach. - To dla teatru najważniejsze święto, które łączy nas wszystkich – widzów, twórców, aktorów i pracowników teatru. Jesteśmy wdzięczni za Wasza obecność, za to że dzielicie z nami emocje, które dotykają najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy – mówiła aktorka Teresa Suchodolska, która prowadziła Galę wraz z dyrektorem elbląskiego teatru Pawłem Kleszczem.

 

 

To dla teatru najważniejsze święto, które łączy nas wszystkich – widzów, twórców, aktorów i pracowników teatru. Jesteśmy wdzięczni za Wasza obecność, za to że dzielicie z nami emocje, które dotykają najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy

– mówił Paweł Kleszcz.

 


Uroczystość rozpoczęto piosenką „Jest fantastycznie” w wykonaniu Teresy Suchodolskiej. Następnie Maria Makowska-Franceson odczytała orędzie autorstwa Theodorosa Terzopoulosa.

 


Nie zabrakło też życzeń od przybyłych na uroczystość polityków tj. senator Jerzy Wcisła, Członek Zarządu Województwa Robert Turlej czy Przewodnicząca Rady Mista Grażyna Kluge. Prezydenta Elbląga Michała Missana reprezentowała Agata Prystupa – Dyrektor Departamentu Kultury i Organizacji Imprez Urzędu Miasta.


Aleksandra w kategorii Przyjaciel Teatru otrzymała firma ML Polyolefins i Stella Green, którą reprezentował Prezes Tomasz Mikulski.



Statuetkę dla Najwierniejszego Widza Zbiorowego przyznaną Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego - Oddział w Elblągu, odebrała Jadwiga Chojnowska.

 


Kapituła przyznała w tym roku trzy statuetki – w katerogii Kobieca Rola Roku, Męska Rola Roku otaz Aleksandra Specjalnego.



W skład Kapituły wchodzą: Kamila Jabłonowska – dziennikarka, redaktor naczelna info.elblag.pl (przewodnicząca Kapituły), Teresa Wojcinowicz – prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Jacek Żukowski – pracownik Biura Prezydenta Miasta Elbląga, stanowisko ds. kontaktów z mediami, Aneta Pastuszka – kierownik redakcji Elbląg (Radio Olsztyn) i Aleksandra Buła – dział Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej.



Nominację z kategorii Kobieca Rola Roku otrzymały: Marta Masłowska za rolę Jentl – Anszel w spektaklu „Jentl” w reż. Arkadiusza Klucznika, Patrycja Bukowczan za rolę Skarbie w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” w reż. Igora Gorzkowskiego i Marta Piętka za rolę Lisy w spektaklu „Dzieci z Bullerbyn” w reż. Andrzeja Chichłowskiego.


Aleksandra w kategorii Kobieca Rola Roku otrzymała Marta Masłowska. To już szósta nagroda aktorki.
 

 

Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam wyróżniona tą nagrodą. Bardzo lubię to przedstawienie i mam nadzieję, że będziemy je grali częściej

– mówiła Marta Masłowska.

 


W kategorii Męska Rola Roku nominowani zostali Julian Knaf za rolę Awigdora w spektaklu „Jentl” w reż. Arkadiusza Klucznika, Marcin Tomasik za rolę George’a Pigdena w spektaklu „Okno na parlament” w reż. Marcina Sławińskiego, Filip Warot za rolę Mikołaja w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” w reż. Igora Gorzkowskiego i Dominik Bloch za rolę Jerzego w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” w reż. Igora Gorzkowskiego.

 


Statuetka za Męską Rolę Roku trafiła do Marcina Tomasika, który ma już w swoim dorobku cztery takie nagrody.
 

 

Jest to wielka radość, zaskoczenie, ale i ogromna satysfakcja, dlatego, że ta rola dosyć dużo mnie kosztowała

– przyznał Marcin Tomasik.

 

 


W tym roku po raz pierwszy Kapituła przyznała statuetkę „Aleksander Specjalny”. Otrzymał ją Lech Walicki za adaptację i reżyserię spektaklu pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” według książki Justyny Bednarek.
 

 


Po wręczeniu statuetek przyszedł czas na nagrody przyznane przez dyrektora elbląskiego teatru.

 

Pragnę zwrócić Państwa uwagę na tych, których codzienna praca, choć niewidoczna dla publiczności, stanowi fundament naszych artystycznych przedsięwzięć. Ich nieoceniony wkład w proces tworzenia zasługuje na szczególne uznanie

– zaznaczył Paweł Kleszcz.

 


Nagrodzeni zostali: Jolanta Nidzgorska – z działu literackiego i edukacji teatralnej , Zbigniew Gałązka – z pracowni rekwizytorskiej, Agnieszka Zastawna – z pracowni krawieckiej, Anna Korzeniewska – sekretariat, Anna Cieślak – z kasy teatru.

 


Podczas uroczystości nie zabrakło występów muzycznych. Zebrani mogli usłyszeć m.in. utwory ze spektaklu „Kaczmarski 4 pory niepokoju” w wykonaniu Marcina Tomasika i Mikołaja Ostrowskiego, „Gdybym był bogaty” ze spektaklu „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Dariusza Siastacza (na fortepianie Dariusz Łapkowski, saksofon Wojciech Haza) czy piosenkę „Bombonierka” zaprezentowaną przez Paulinę Lubowiecką i Dominika Blocha. Natomiast Filip Warot wykonał utwór ze spektaklu „Piękna i Bestia” wraz z młodzieżą z grup teatralnych.

 


Już 31 maja, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się premiera „Małego Księcia” w reżyserii Cezarego Domagały. Na zakończenie Gali zaprezentowano czterech chłopców, którzy w drodze castingu zostali wybrani do roli tytułowej. Są nimi Jacek Iwanow, Jeremi Janiszewski, Nikodem Stasiorowski i Franciszek Martuszewski.

 

 

 

Kamila Jabłonowska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Międzynarodowy Dzień Teatru - Aleksandry ( zdjęć 83 )
Dodano: 2025-03-30 | fot. Dominika Kozłowicz

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2025 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.