W Elblągu od lat borykamy się z niedoborem lekarzy oraz specjalistów w branży medycznej. Jest to problem o znaczeniu strategicznym, który wpływa na jakość świadczonych usług zdrowotnych oraz standard życia mieszkańców. Czy Miasto rozważa wdrożenie programu mieszkaniowego dla studentów kierunków medycznych? - pyta radny Kamil Zdziech.
Kluczowym wyzwaniem, zdaniem radnego, jest zatrzymanie w mieście absolwentów kierunków medycznych oraz zachęcenie ich do związania swojej przyszłości zawodowej z Elblągiem. - Jednym z rozwiązań tego problemu mogłoby być przeznaczenie mieszkań przejmowanych przez miasto po mieszkańcach lub tych z zasobów miejskich na rzecz studentów wybranych kierunków, w szczególności medycznych – zaznaczył Kamil Zdziech.
Program ten mógłby nosić nazwę „Absolwent+” i funkcjonować na zasadzie umowy lojalnościowej, w ramach której student zobowiązywałby się do pracy w Elblągu przez określony czas. Po spełnieniu warunków mieszkanie mogłoby przejść na jego własność
– wyjaśniał Kamil Zdziech
Radny zaproponował, aby założenia programu zawierały następujące warunki: mieszkania byłby udostępniane studentom ostatnich lat kierunków medycznych, którzy zobowiązaliby się do podjęcia pracy w Elblągu po ukończeniu studiów, studenci podpisywaliby umowę lojalnościową, w której deklarowaliby podjęcie pracy i rozwój zawodowy e Elblągu na okres 20 lat, a po 20 latach pracy w Elblągu mieszkanie przechodziłoby na własność beneficjenta.
Podobne inicjatywy działają w Białymstoku, Łodzi czy Szczecinie. - W Białymstoku program „Mieszkanie dla absolwentów”, oferuje mieszkania na preferencyjnych warunkach dla młodych ludzi, by zatrzymać talenty w mieście. W jego ramach udostępniono lokale przy ul. Absolwentów dla studentów i absolwentów – wyjaśnia radny. - W Łodzi Uniwersytet Medyczny oferuje wynajem mieszkań dla studentów ostatniego roku oraz absolwentów uczelni, rekomendowanych przez rektora. W Szczecinie program „Dom dla studenta” umożliwia studentom spoza miasta wynajem mieszkania w preferencyjnych warunkach.
Korzyści z wdrożenia programu, jak zauważa radny to zatrzymanie wykwalifikowanych kadr (zwiększenie liczby absolwentów, którzy zdecydują się na pracę w Elblągu), poprawa sytuacji w służbie zdrowia (więcej lekarzy i specjalistów oznacza lepszy dostęp do opieki zdrowotnej) oraz atrakcyjność miasta (program może przyciągnąć nowych studentów oraz specjalistów, wzmacniając lokalną gospodarką).
Czy Miasto rozważa wdrożenie podobnego programu mieszkaniowego dla studentów kierunków medycznych? Czy istnieje możliwość analizy zasobów mieszkaniowych w celu ich przeznaczenia na ten cel? Czy miasto mogłoby rozważyć wdrożenie systemu umów lojalnościowych w zamian za preferencyjne warunki mieszkaniowe dla absolwentów medycyny?
- pyta Kamil Zdziech.
Jakie zdanie na ten temat mają nasi czytelnicy?
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2025 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.