Radny Marek Pruszak przyznał, że z niepokojem odczytał odpowiedź Marszałka Województwa na interpelację radnego Sejmiku Województwa Marcina Kazimierczuka, w której stwierdzono, że Komisja Europejska wyraziła obawy dotyczące wpływu na środowisko inwestycji związanych z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz jej opłacalności społeczno-ekonomicznej. Czy rozwój portu w Elblągu jest zagrożony?
- Rozwój Portu Morskiego w Elblągu jest bez wątpienia jednym z kluczowych zadań związanych z przyszłością zarówno naszego Miasta i regionu. Czy kwota 40 mln euro z programu regionalnego na lata 2021-2027 z FEWiM zostanie odblokowana przez Komisję Europejską? - z takim pytanie do Prezydenta Elbląga Michała Missana zwrócił się radny Marek Pruszak.
Temat dotyczący finansowania portu w Elblągu został przełożony do dalszych rozmów w 2025 r. Warunki, które postawiono, aby można było prowadzić rozmowy to przygotowanie przez zarządcę portu analiz tj. pogłębionej analizy wykonalności i opłacalności projektu oraz sporządzenie rzetelnego biznesplanu, analizy wpływu inwestycji na siedliska laguny przybrzeżnej oraz gruntowny przegląd obejmujący wdrożenie środków kompensujących w rozumieniu dyrektywy siedliskowej, ocenę konkurencyjności w ruchu morskim obsługiwanym w polskich portach morskich, uwzględnienie planowanych kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, uwzględnienie zaleceń ujętych w sprawozdaniu z kontroli 23/2016 Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
Radny zwrócił się do Prezydenta z prośbą o przedstawienie analiz i szczegółowego opisu aktualnego stanu przygotowania do rozmów.
Analiza wykonalności i opłacalności projektu wraz z biznesplanem została zlecona przez Departament Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Elblągu. Środki finansowe na opracowanie analizy pochodzą z budżetu miasta w ramach środków przeznaczonych na rozwój portu elbląskiego
– stwierdził Michał Missan.
Czy obawy radnego są słuszne?
Rozwój elbląskiego portu nie jest zagrożony. Obecnie realizowane są zadania dotyczące infrastruktury dostępowej i dokończenia inwestycji budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską
- zaznaczył Michał Missan.
Istniejąca infrastruktura, jak stwierdził Prezydent, zapewnia obsługę większych jednostek transportowych. - Miasto konsekwentnie prowadzi działania i negocjuje pozyskanie środków w ramach programu regionalnego FEWiM na rozbudowę infrastruktury portowej – podkreślił Michał Missan.- Przykładem tego jest wskazana analiza, na podstawie której w przyszłym roku Urząd Marszałkowski podejmie rozmowy z Komisją Europejską odnośnie ostatecznych ustaleń dotyczących przyznania środków.
Zalecenia ETO zawiera dokument dostępny na stronie
Prowadzone działania skierowane są na rozwój elbląskiego portu jako portu samorządowego. Nie ma więc uzasadnienia do zmiany jego struktury właścicielskiej
– dodał Michał Missan.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.