Temat wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski powraca za sprawą apelu skierowanego do premiera Donalda Tuska przez prezydenta Włocławka. Propozycja samorządowca zakłada zwiększenie liczby województw do 22. Zgodnie z tą koncepcją Elbląg, na równi z Olsztynem, byłby stolicą województwa. Co o takim pomyśle sądzą elblążanie? Zachęcamy do udziału w ankiecie.
Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki zwrócił się w liście do premiera Donalda Tuska o powołanie zespołu samorządowo-eksperckiego, który zająłby się zmianą podziału administracyjnego kraju, poinformowała wczoraj PAP. - Sprawa dotyczy tego, w jaki sposób rozwijają się miasta średniej wielkości w naszym kraju, szczególnie po reformie administracyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r. W opinii mieszkańców, samorządowców i mojej nie rozwijają się dość dobrze, tak jak mogłyby się rozwijać, tym bardziej że nasz kraj ma wyjątkowy potencjał - policentryczną sieć osadniczą, czyli równomiernie rozłożone miasta średnie, duże, które pełnią funkcje i obsługują równomiernie cały kraj" - podkreślił samorządowiec w rozmowie z PAP.
Przyczynkiem do apelu w tej sprawie miał być raport Instytutu Sobieskiego, który dokonał analizy skutków podziału administracyjnego z 1999 roku. Zdaniem autorów dokumentu "obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Powstała ona w wyniku rozszerzenia modelu województw „dużych” o kilka „średnich”. Wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły".
Obecny podział oparto na kilkunastu największych miastach – nie biorąc pod uwagę mniejszych układów regionalnych. Skutkiem tego granicami przecięto zaplecza innych dużych bądź średnich miast. Rażącymi przykładami są Bielsko-Biała i Elbląg, czy też miasta nad Kamienną w aglomeracji staropolskiej. Granica administracyjna dzieląca miejski obszar funkcjonalny skutkuje trudnościami planistyczno-organizacyjnymi, na przykład w dziedzinie transportu publicznego
- czytamy w raporcie.
Instytut Sobieskiego, w swoim raporcie wskazał cztery warianty możliwych zmian. Zdaniem prezydenta Włocławka najodpowiedniejszy byłby wariant III "równoważący". Zakłada on ograniczenie ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych, a do wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych” przyporządkowuje się również wybrane regiony miast średnich. Co taki wariant oznacza dla Elbląga? Przewiduje on powołanie m.in. województwa malborsko-mazurskiego (elbląsko-olsztyńskiego) ze stolicami w Elblągu i Olsztynie. Raport Instytutu Sobieskiego znajdziemy tutaj.
Przypomnijmy. Aktualny, trójstopniowym podział administracyjny w Polsce, w którego skład wchodzą województwa, powiaty i gminy wprowadzono 1 stycznia 1999 roku. Według stanu na 1 stycznia 2024 roku obejmuje: 16 województw; 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin. Wraz z tym podziałem Elbląg utracił status stolicy istniejącego wcześniej województwa elbląskiego. To sprawa, która do dziś budzi emocje elblążan.
Czy podział administracyjny Polski powinien zostać zmieniony, a Elbląg znów stać się stolicą województwa?
Zachęcamy do udziału w ankiecie info.elblag.pl. Głosowanie potrwa do poniedziałku, 12 sierpnia, do godz. 9.00.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.