Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

22 Lipca, Poniedziałek, Andrzej, Wiktor, Daniel

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS) zostali europarlamentarzystami z naszego okręgu

10.06.2024, 17:04:00
Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS) zostali europarlamentarzystami z naszego okręgu

Województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie (okręg nr 3) w Parlamencie Europejskim reprezentować będzie 60-letni Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i 55-letni Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.

 


W poprzedniej kadencji okręg nr 3 w Parlamencie Europejskim reprezentowało trzech parlamentarzystów. Tym razem będzie ich dwóch.

 


Mandat zdobyli politycy, który w wyborach do Parlamentu Europejskiego startowali z pierwszych miejsc. Jacek Protas (lider listy Koalicji Obywatelskiej) zdobył 125 861 głosów (107 415 w woj. warmińsko-mazurskim).

 


Pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Jacek Protas z wykształcenia jest nauczycielem. Był dyrektorem LO w Lidzbarku Warmińskim i starostą powiatu lidzbarskiego. W 2006 został Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tę funkcję pełnił przez osiem lat. W tym samym roku został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie warmińsko-mazurskim.

 


Jacek Protas po raz pierwszy posłem został w 2015 r. Mandat ten sprawuje trzecią kadencję. W grudniu 2023 r. otrzymał nominację na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 


Natomiast Maciej Wąsik („jedynka” listy Prawa i Sprawiedliwości) uzyskał 85 151 głosów (44 730 w woj. warmińsko-mazurskim).
 

 

Maciej Wąsik pochodzi z Warszawy, a z wykształcenia jest archeologiem. W 2002 r. został radnym warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Był m.in. burmistrzem Wawra, pełnił też funkcję zastępcy komendanta Straży Miejskiej w Warszawie, a także sprawował mandat radnego Warszawy i radnego sejmiku mazowieckiego.

 


Był zastępcą szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (lata 2006 – 2009), posłem (lata 2015-2023) oraz Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji (lata 2019-2023).

 W okręgu nr 3 dobry wynik uzyskał Tomasz Frankowski. Na polityka Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 88 190 osób (26 737 w woj. warmińsko-mazurskim). Nie zostanie on europarlamentarzystą ze względu na zbyt małą frekwencję w regionie. Gdyby była ona większa Koalicja Obywatelska zdobyłaby dwa mandaty, a wówczas również Tomasz Frankowski reprezentowałby nas w Brukseli.
 

 

Od 2014 r. europarlamentarzystą z naszego okręgu był Karol Karski (PiS). Tym razem nie wywalczył on mandatu.
 

 

Frekwencja w kraju wyniosła 40,65 proc. W Warmińsko-Mazurskiem - 33,59 proc., a w Podlaskiem - 37,38 proc.
 

KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.