Mapę aptek, w których tabletki "dzień po" będą dostępne bez recepty od lekarza, opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy znajdziemy na niej apteki z Elbląga? Sprawdzamy.
- W serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl – pojawiła się mapa aptek, z którymi Fundusz podpisał umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej) - informuje NFZ. Dotychczas na mapie znajduje się 770 aptek. To placówki, które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z Funduszem.
W województwie warmińsko-mazurskim jest w tej chwili dziewięć takich aptek. Jedna z nich znajduje się w Elblągu (to apteka Gemini przy ul. 12 Lutego - przyp. red.). Apteki, które chcą wziąć udział w programie pilotażowym, nadal mogą się zgłaszać. Mapa będzie na bieżąco uzupełniana
- informuje Magdalena Mill, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.
Przypomnijmy. Zniesienie recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Ustawa w tej sprawie została jednak zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który pod koniec marca nie zgodził się na jej podpisanie, wskazując, że ustawa pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Pilotażowy program antykoncepcja awaryjna w aptekach to plan B, który ma pomóc Ministerstwu Zdrowia w obejściu prezydenckiego weta. - Dzięki niemu kobieta receptę na tabletkę "dzień po" może otrzymać od farmaceuty. Wystarczy, że zgłosi się do apteki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Jeśli zgłosisz się do apteki i poprosisz o antykoncepcję awaryjną: zostaniesz przyjęta w osobnym pomieszczeniu, odbędziesz rozmowę z farmaceutą – który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, otrzymasz receptę wystawioną przez farmaceutę i będziesz mogła wykupić lek.
Dostępność do antykoncepcji awaryjnej w ramach pilotażu jest zapewniona w całej Polsce, przekonuje NFZ. Wykaz jest aktualizowany codziennie (od poniedziałku do piątku). Cały czas do programu mogą przystępować kolejne apteki. Nabór prowadzą Oddziały Wojewódzkie NFZ. Aby maksymalnie ułatwić przystąpienie do programu, wnioski są przyjmowane elektronicznie - informuje Fundusz.
Program pilotażowy ma być realizowany do końca czerwca 2026 roku.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.