Szpital Miejski w Elblągu powiększył się o nowoczesny blok operacyjny. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się dziś, 18 grudnia. Pierwsi pacjenci powinni tutaj trafić w styczniu przyszłego roku. Zobacz zdjęcia.
- Nasze marzenie się spełniło - podkreślił podczas uroczystości Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. - Ta inwestycja w końcu przeniosła nasz szpital w XXI wiek. To blok niesamowicie dobrze zrealizowany, spełnia wszystkie obowiązujące standardy, co przełoży się na podniesienie jakości leczenia, a także na poprawę komfortu pracy naszych pracowników.
Uroczyste otwarcie bloku operacyjnego przy ul. Komeńskiego odbyło się dziś, 18 grudnia. To dla szpitala miejskiego nowy rozdział.
Budowa nowego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią to największe i najważniejsze przedsięwzięcie w historii szpitala. Gdy w 2016 roku pan prezydent dał nam zadanie połączenia dwóch szpitali elbląskich w jeden, wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe. Nie chodziło tylko o wymianę dyrektorów, chodził o konsolidację dwóch placówek. Stworzyliśmy wówczas bardzo ambitną koncepcję połączenia, pod nazwą „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu". W tej chwili finiszujemy ten projekt
- podkreślał dyrektor szpitala.
W nowym obiekcie, który przy ul. Komeńskiego, znalazło się pięć sal operacyjnych, sala wybudzeń, centralna sterylizatornia, a także pomieszczenia socjalne i techniczne. - Blok operacyjny to wydzielona część szpitala służąca do wykonywania operacji w warunkach możliwie największej izolacji od źródeł infekcji. Mamy tutaj pięć sal operacyjnych. Dwie sale dla pacjentów Oddziału urazowo-ortopedycznego i po jednej dla pacjentów Oddziału chirurgicznego, Pododdziału chirurgii ręki i Oddziału chirurgii dziecięcej - wyliczał Jacek Wójcik, zastępca dyrektor szpitala.
Wszystkie te piony w 2022 roku wykonały około 5 tys. zabiegów operacyjnych. To daje średnio 14 dziennie wykonywanych na bloku operacyjnym. Do tej pory oddziały zabiegowe były podzielone między budynkiem przy ul. Żeromskiego i budynkiem przy ul. Komeńskiego. Teraz wszystkie oddziały zabiegowe będą się znajdowały w głównym budynku, przy ul. Komeńskiego i będą korzystały z bloku
- dodał Jacek Wójcik.
Koszt inwestycji, wraz z wyposażeniem, to 53 mln zł. Budowa nowego bloku operacyjnego trwała niecałe trzy lata - prace ruszyły w marcu 2021 roku.
Budowa nowego bloku operacyjnego to przedsięwzięcie skomplikowane technicznie, które nam skomplikowało się jeszcze bardziej, ponieważ w międzyczasie mieliśmy COVID-19, wybuchła wojna w Ukrainie. Kolejnym problemem było zejście wykonawcy z placu budowy i jeszcze do tego wszystkie dołączyła szalejąca inflacja, która bardzo podniosła nakłady finansowe na to przedsięwzięcie. Na miejsce firmy, która zeszła z placu budowy, zostało powołane konsorcjum elbląskich firm: Zakład Ogólnobudowlany inż. Mirosław Markiewicz, Instalacje elektryczne MAR-EL Marian Lubawski, Klimat-el Systemy Wentylacji i Klimatyzacji Grzegorz Bidziński oraz Przedsiębiorstwo PMP Piotr Ziębka. Elbląskie firmy rewelacyjnie poradziły sobie z tym projektem i doprowadziły go do końca
- podkreślił dyrektor Gorbaczewski.
Warto dodać, że budowa bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią to tylko jedne z elementów większego projektu realizowanego przez szpital. Całość obejmuje również modernizację części szpitalnych oddziałów i będzie kosztowała ponad 82,3 mln zł.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.