Artur Chojecki złożył rezygnację ze stanowiska wojewody warmińsko – mazurskiego. Powodem było zdobycie przez niego mandatu posła. Jego miejsce ma zająć polityk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Będzie nim Witold Wróblewski czy Radosław Król?
Dotychczasowy wojewoda Artur Chojecki, który pełnił tę funkcję od grudnia 2015 roku, w ostatnich wyborach do Sejmu startował z drugiego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim. Mandat otrzymał zdobywając 17 418 głosów.
3 listopada br., Premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Artura Chojeckiego z funkcji Wojewody warmińsko-mazurskiego. Jego obowiązki jak na razie przejął wicewojewoda Piotr Opaczewski.
Na mocy porozumienia między partiami dotychczasowej opozycji stanowisko Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ma zająć przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pod uwagę branych jest dwóch kandydatów.
Jednym z nich był obecny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Miał on poparcie dotychczasowego Marszałka Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, który w wyborach zdobył mandat senatora. Za kandydaturą Witolda Wróblewskiego była też Platforma Obywatelska, z którą Prezydenta Elbląga jest w koalicji.
Przypomnijmy, że w listopadzie br. zapytaliśmy naszych czytelników, czy Witold Wróblewski powinien zostać wojewodą. W naszej ankiecie oddano 1913 głosów. Wyniki nie pozostawiały złudzeń. Zdaniem zdecydowanej większości głosujących (83 proc.) Witold Wróblewski nie powinien zostać wojewodą warmińsko-mazurskim.
Drugim kandydatem był Wójt Gminy Wydminy 48-letni Radosław Król. Przez rok Radosław Król był dyrektorem biura Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego (2006–2007), po czym kolejne dwa lata spędził jako dyrektor biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Od 2010 r. do chwili obecnej jest Wójtem Gminy Wydminy (w powiecie giżyckim).
W wyborach do Sejmu Radosław Król startował z listy KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szynoma Hołowni z okręgu olsztyńskiego (nr 35). Oddano na niego 3 580 głosów, czyli 0,92 proc. głosów poparcia. Mandatu posła nie uzyskał.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że funkcja Wojewody ma ostatecznie zostać powierzona Radosławowi Królowi.
Wojewodę powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. 11 grudnia, o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose, a na godz. 15.00 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu. Tego samego dnia ma zostać zgłoszona kandydatura Donalda Tuska na premiera i odbyć się głosowanie nad jego wyborem.
Jeśli nie zdarzy się nic, co mogłoby opóźnić ten proces, to jeszcze w tym roku oficjalnie poznamy nazwisko nowego Wojewody Warmińsko – Mazurskiego.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.