Elbląg zaliczył duży spadek w rankingu miast, w których żyje się najzdrowiej. W gronie 66 największych miast Polski uplasował się na 47. miejscu. Jeszcze rok wcześniej zajmował 26. pozycję.
Co sprawia, że jakość życia, profilaktyki czy zdrowia społecznego w niektórych miastach jest wyższa niż w innych? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy Indeksu Zdrowych Miast. W tym roku raport ukazał się już po raz drugi. Obejmuje on 66 miast na prawach powiatu.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa, uzyskując 69,3 punktów. Na drugim miejscu jest Bielsko-Biała z 68,2 punktów (miasto to awansowało z 23. lokaty w pierwszej edycji Indeksu) a na trzecim Sopot, który zdobył 66,5 punktów.
W Indeksie ujęty został również Elbląg. Nasze miasto znajduje się jednak dopiero na 47. miejscu (31,2 punktów). To zdecydowany spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wtedy Elbląg zajął 26. miejsce (38 punktów), a w kategorii przestrzeń (tutaj wyznacznikami są m.in. ilość wypadków drogowych, dróg rowerowych, udział parków i terenów zielonych w powierzchni miasta ogółem czy wydatki na utrzymanie zieleni) uplasował się na 4. miejscu.
Zdecydowanie lepiej w tegorocznym rankingu wypadł Olsztyn (12 miejsce, 47,7 punktów). Stolica Warmii i Mazur w dwóch kategoriach znalazła się wśród wyróżnionych miasta, w kategorii środowisko zajmując 2 miejsce, a kat. infrastruktura 10.
Głównym celem inicjatywy jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Publikacja to zbiór informacji o inwestycjach i działaniach, jakie samorządy wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń
- informują inicjatorzy Indeksu.
Analiza uwzględniła ponad 60 różnych mierników. W grupie tej znalazły się m.in. wiek samochodów i autobusów w mieście, ceny biletów komunikacji miejskiej, odsetek maluchów korzystających z edukacji przedszkolnej, programy polityki zdrowotnej i działania w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia, długość ścieżek rowerowych, struktura demograficzna i procesy migracyjne, statystyki policyjne, poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i wiele, wiele innych.
Indeks Zdrowych Miast został przygotowana przez Grupę LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Pełną analizę znajdziemy tutaj.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.