Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Maja, Czwartek, Iwona, Michal, Dezyriusz

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ruszyła kolejna "16" na Warmii i Mazurach

21.11.2023, 00:04:00
Ruszyła kolejna "16" na Warmii i Mazurach

Blisko 100 osób zdobywa wojskową wiedzę podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego, które trwa w kompanii szkolnej w Braniewie, wchodzącej w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ostatnie w tym roku szkolenie na Warmii i Mazurach. Ochotnicy zasilą bataliony, m.in. w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.


 


W miniony piątek (17 listopada) 47 kobiet i 45 mężczyzn przekroczyło bramę jednostki 43 Braniewskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, na terenie którego znajduje się kompania szkolna 4W-MBOT. To jeden z nielicznych przypadków tych szkoleń, gdy liczba pań jest wyższa niż liczba panów.


 
 
Intensywny pierwszy dzień
 
Gdy zaczynali dzień przyjęcia do Wojsk Obrony Terytorialnej – na zewnątrz było jeszcze ciemno. Gdy kończyli ostatnie zajęcia tego dnia – już było ciemno. Pierwszy dzień to nie tylko wypełnienie dokumentacji, czy przejście szeregu szkoleń (prawnego, bhp, medialnego i wielu innych). To także spotkanie z lekarzem, psychologiem, czy z fryzjerem (jeśli ktoś akurat potrzebował skrócenia włosów). Jednym z najbardziej wymagających momentów tego dnia jest sprawdzian z wychowania fizycznego. Jednym z najbardziej emocjonujących – założenie munduru i otrzymanie broni. Dobrze znanego wszystkim żołnierzom WOT karabinka MSBS Grot.
 
 
Szkolenie i przysięga
 
Przez kolejne dni nowi żołnierze poddani zostaną intensywnemu szkoleniu, którego celem jest przygotowanie ich do zadań związanych z obroną terytorialną. W programie szkolenia są elementy obejmujące naukę strzelania, taktyki, udzielania pierwszej pomocy oraz orientacji w terenie. To wszechstronne przygotowanie ma na celu wyposażenie żołnierzy w niezbędne umiejętności, które są kluczowe w zmiennym i wymagającym środowisku operacyjnym.


Kulminacyjnym punktem będzie dzień złożenia przysięgi wojskowej. Nastąpi to 2 grudnia w Braniewie. To wydarzenie, zawsze pełne emocji, podkreśla zobowiązanie każdego żołnierza do gotowości pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
 
 
Nowo przyjęci żołnierze są w bardzo zróżnicowanym wieku. Średnia wieku to 33 lata. Najliczniejszą grupę, bo aż 50 osób, stanowią 30- i 40-latkowie. 23 osoby to jeszcze nastolatkowie.


Rekruci wywodzą się z różnych środowisk społecznych, wykonują różne zawody i mają różne wykształcenie. Są wśród nich absolwenci prawa, finansista, bankowiec i ekonomista. Jest absolwent budownictwa, rolnictwa, a także ratownicy medyczni. Wśród wykonywanych i wyuczonych zawodów znajdziemy krawca i kucharza, fryzjera i ogrodnika, ale także nauczycieli i pracowników administracji.


 
 
Pasje poza wojskiem


 
Nowi żołnierze mają także szereg umiejętności, które będą mogli wykorzystać podczas służby, jak również hobby, które realizują na co dzień – „w cywilu". Są tu pasjonaci czytania książek, oglądania filmów i słuchania muzyki. Są też tacy, którzy spędzają czas bardziej intensywnie: podczas jazdy na rowerze, spacerów, biegania, na siłowni, grając w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną, uprawiając wioślarstwo czy żeglarstwo oraz krav magę, judo i ju-jitsu.


Wspólny mianownik? Wszyscy są zdeterminowani do pełnienia służby na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Podkreślali to wielokrotnie, że chęć służby Ojczyźnie jest dla nich podstawą. Zwłaszcza w czasach, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.
 


tekst: st. szer. Wojciech Andrearczyk

 

 


Zespół prasowy 4W-MBOT

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.