W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 51 nauczycieli otrzymało dziś (12.10.) medale za długoletnią pracę, a 2 osoby zostały uhonorowano Krzyżem Zasługi. W sumie nagrodzonych zostało ponad 100 nauczycieli.
Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka odczytał list Ministra Edukacji Przemysława Czarnka skierowany ze zebranych. - Dokładnie 250 lat temu reformatorzy oświaty skupieni wokół Komisji Edukacji Narodowej powołali Stan Akademicki. Tworząc podstawy zawodu nauczyciela, podkreślali rangę tego urzędu, a przede wszystkim doniosłość powierzonej misji, która miała na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz także wychowywanie wzorowych obywateli Rzeczpospolitej – mówił. - Komisja wyjaśniała, że „cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…), cokolwiek składa się na szczęśliwość publiczną (…) to wszystko jest rzeczą edukacji i celem starań nauczyciela”.
Doceniam, że dziś, po tak wielu latach od utworzenia tej profesji, nadal jest ona szlachetną służbą publiczną opartą na ideałach wytyczonych przez KEN. Pragnę wyrazić uznanie dla pasji, zaangażowanie, ale też trudu wkładanego w wyzwaniom nowoczesnej edukacji, jednocześnie pozostają Państwo strażnikami wyjątkowego depozytu, jakim są tradycje, obyczaje i kultura naszego narodu
– słowa Przemysława Czarnka odczytał Andrzej Śliwka.
Wiceminister przyznał, że sam pochodzi z rodziny nauczycielskiej i doskonale wie o tym, że „to nie jest osiem godzin pracy”.
To jest także formowanie pewnych postaw często kosztem czasu prywatnego. (…) Zawód nauczyciela jest służbą, wyjątkową służbą, za którą państwu serdecznie dziękuję. I wiem, że to doświadczenie, którym dzielicie się z nami jest doświadczeniem, które procentuje w przyszłości. Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do uhonorowania nauczycieli. Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę
– zaznaczył Andrzej Śliwka.
- To, że przez tyle set lat my, jako Polacy, potrafiliśmy zawsze się podnieść i odzyskać to, co nam zabrano, to jest w ogromnej mierze rola polskich nauczycieli, należą się im podziękowania - dodał Piotr Opaczewski, Wicewojewoda warmińsko-mazurski.
Głos zabrał również Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki. - 250 lat historii Komisji Edukacji Narodowej skłania do refleksji. Zgadzamy się wszyscy , że podstawową siłą pedagogizującą jest dom rodzinny. (…) Zaraz po tym jesteśmy my, nauczyciele, szkoła. My jesteśmy tą siłą pedagogizującą, która wspólnie z domem rodzinnym odpowiada za to, jakie będą Rzeczypospolite – stwierdził.
Podczas uroczystości wyróżnionych zostało ponad 100 nauczycieli.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.