W spółce Energa Kogeneracja trwa spór zbiorowy. To reakcja związków zawodowych na wprowadzoną przez zarząd spółki restrukturyzację, "nieprzemyślaną i nieuzgodnioną ze stroną społeczną".
W Energa Kogeneracja Sp. z o.o. (Elektrociepłownia Elbląg) dzieje się bardzo źle. Po wprowadzonej przez Zarząd spółki nieprzemyślanej i nieuzgodnionej ze stroną społeczną restrukturyzacji organizacje związkowe weszły w spór zbiorowy. Pracownicy są zestresowani i sfrustrowani, wynika to z postawienia przed nimi nieznanych i nierealizowanych przez nich do tej pory zadań. Ponadto komórka, z której zostali przeniesieni (Wydział Logistyki) nie jest w stanie, z uwagi brak zasobów, realizować powierzonych jej obowiązków. Sprawa została również zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy
- napisał w liście do redakcji Czytelnik, który poprosił o zachowanie anonimowości.
Czego domagają się związkowcy? Jak wynika z dokumentów, które trafiły do redakcji, żądania są dwa. Pierwsze to realizacji postanowień art. 47 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników EKO poprzez dokonanie uzgodnień z organizacjami związkowymi w zakresie zmian struktury organizacyjnej i restrukturyzacji departamentów Energa Kogeneracja sp. z o.o., a drugie wstrzymanie procesu zmian struktury organizacyjnej do czasu wykonania punktu 1.
- Organizacje związkowe w dniu 24.05.2023 r. wystosowały pismo do Zarządu Energa Kogeneracja sp. z o.o. w sprawie zawarcia porozumienia w związku z restrukturyzacją oraz przedstawienia kształtu wszystkich departamentów występujących w spółce. W dniu 15.05.2023 odbyło się spotkanie pracodawcy z organizacjami związkowymi, na którym wniesiono wiele zastrzeżeń i uwag dotyczących planowej struktury organizacyjnej oraz co do zakresów czynności wykonywanych przez poszczególne wydziały. Organizacje związkowe podnosiły również fakt sensu powstawania nowych wydziałów tj. marketingu i komunikacji (PM) oraz archiwizacji i cyfryzacji (PA) argumentując niezasadną rozbudową struktury organizacyjnej. Pracodawca nie ustosunkował się do podnoszonych na spotkaniu przedmiotowych w/w kwestii. Pracodawca nie odniósł się do zgłoszonych uwag, a w dniu 01.06.2023 wdrożył w życie nową strukturę organizacyjną „Departamentu Zarządzania Korporacyjnego i Personalnego.
W ocenie organizacji związkowych działanie to nie tylko prowadzi do formalnego łamania postanowień ZUZP, ale także godzi w interesy pracownicze. Pracodawca nie dotrzymał obowiązku przewidzianego w art. 47 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który nakłada na niego obowiązek dokonania uzgodnień z organizacjami związkowymi w zakresie zmian struktury organizacyjnej i restrukturyzacji. Zmiana struktury organizacyjnej może wpływać na pracowników, ich obowiązki, karierę i warunki pracy - czytamy w piśmie związków zawodowych z żądaniami skierowanym do Michała Wawryna prezesa Energii Kogeneracja.
Duże wątpliwości związkowców budzi system wynagrodzeń w spółce.
Pomimo wdrażania rokrocznie podwyżek płac od 2019 roku (od 4 lat) nie aktualizowano tabeli zaszeregowania. Kwestie tę organizacje związkowe podnosiły wielokrotnie w toku plenarnych spotkań. W efekcie obecnie zachodzi pilna potrzeba dostosowania stanu prawnego (zapisów ZUZP dotyczących wysokości płacy zasadniczej) do stanu faktycznego. Brak aktualizacji tabeli, oznacza, iż de facto w Spółce nie są uregulowane zasady wynagradzania. W rezultacie zarówno pracownicy jak i organizacje związkowe wprowadzone są w błąd odnośnie stawek wynagradzania zasadniczego obowiązujących u Pracodawcy. Dostosowywanie przepisów płacowych do aktualnego stanu jest kluczowe dla utrzymania sprawiedliwości
- przekonują w innym piśmie do prezesa EKO.
W maju br. około 50 pracowników EKO otrzymało przeszeregowania oraz awanse - kontynuują związkowcy. - Z wiedzy posiadanej przez organizacje związkowe w/w pracownicy nie otrzymali z tego tytułu podwyżek płac zasadniczych. Obiecano tylko pracownikom podwyższenie pensji od 1 lipca 2023r. W tym miejscu pragniemy przypomnieć, poinformować, zakomunikować, iż zasady oraz szczegółową procedurę związaną z tym zagadnieniem określa załącznik nr 3 oraz załącznik nr 4 do ZUZP.
Przykładem powyższego jest chociażby to, iż: „środki finansowe na tworzone nowe stanowiska pracy, awanse, przeszeregowania oraz powierzanie dodatkowych obowiązków związanych ze zmianą stanowiska pracy.
Spór zbiorowy w Enerdze Kogeneracja trwa od kilku tygodni. Stronom nadal nie udało się dojść do porozumienia. W jednym wydają się jednak wyjątkowo zgodne.
Obecnie trwają rozmowy. Do czasu ich zakończenia nie chcemy wypowiadać się na ten temat
- powiedział nam Sławomir Wojtyna, przewodniczący zakładowej Solidarności.
Potwierdzamy, że spór jest, ale do czasu rozwiązania go nie udzielamy informacji. Obecnie prowadzimy rozmowy ze związkami w celu wypracowania wspólnego stanowiska i zabezpieczenia dla pracowników, usłyszeliśmy również w Enerdze Kogeneracja.
O sytuację w EKO zapytaliśmy biuro prasowe Energii S.A., której częścią jest elbląska spółka. Na odpowiedź czekamy.
Do tematu wrócimy.
Natasza Jatczyńska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.