Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ptasia grypa groźna dla kotów. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?

05.07.2023, 08:18:00
Ptasia grypa groźna dla kotów. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Wirus zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/ śmiertelnie groźny dla kotów. Przypadki infekcji odnotowano m.in. w Trójmieście. Właścicieli kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem, sanepid objął nadzorem epidemiologicznym. - Na bieżąco monitorujemy sytuację, jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi lecznicami dla zwierząt w naszym regionie. Do tej pory w Elblągu i powiecie elbląskim nie mieliśmy takiego przypadku - mówi Alicja Czebiołko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Elblągu.

 


Pierwsze informacje o nieznanym wirusie, który atakuje koty, pojawiły się kilkanaście dni temu. Najpierw przekazywane przez zaniepokojonych właścicieli czworonogów i weterynarzy w mediach społecznościowych ostatecznie zostały potwierdzone przez odpowiednie służby. Teraz już wiemy, że tajemniczy wirus to grypa ptaków A/H5N1/. 

 

 

W ostatnim czasie służby weterynaryjne odnotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych. Choroba charakteryzuje się objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Zgodnie z Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, wyniki badań wskazują jako przyczynę zakażenia zwierząt wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/

- poinformował dziś (4 lipca) Główny Inspektor Sanitarny

 


Do tej pory wirusa ptasiej grypy wykryto już w próbkach pobranych od chorych kotów m.in. z Gdańska, Gdyni, Lublina, Bydgoszczy i Poznania. 

 

- Wszystkie analizowane wirusy od kotów wykazują bardzo bliskie pokrewieństwo między sobą i zgodnie z nomenklaturą stosowaną przez Unijne Laboratorium Referencyjne (EURL) w Padwie należą do genotypu CH. Genotyp ten dominował w szczycie obecnego sezonu grypy ptaków (2022/23) i był stwierdzany głównie u drobiu w woj. wielkopolskim, jak również u dzikich ptaków w różnych regionach kraju. Ostatnio wirus należący do genotypu CH został wykryty u bociana białego na początku czerwca w powiecie tarnowskim (ognisko nr 119/2023) i to właśnie z nim są najbliżej spokrewnione szczepy pochodzące od kotów. Wskazuje to, że przeanalizowane dotychczas wirusy grypy ptaków H5N1 od kotów wywodzą się z jednego, niezidentyfikowanego źródła, powiązanego z wirusami H5N1 krążącymi u dzikich ptaków w ostatnich tygodniach w Polsce. Ponadto, analiza molekularna wskazuje na obecność mutacji zwiększających adaptację wirusa do ssaków - przekazał Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, który prowadzi badania próbek pobranych od chorych kotów. 

 

Jak sytuacja wygląda w Elblągu i okolicach?

 

 

Do tej pory nie mieliśmy takiego przypadku w Elblągu. Cały czas monitorujemy sytuację, lekarze ze wszystkich lecznic dla zwierząt w Elblągu i powiecie elbląskim są z nami w kontakcie, otrzymują kolejne komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii. Swoje wytyczne ma również sanepid, właściciele zwierząt, u który potwierdzono A/H5N1/ będą obejmowani nadzorem epidemiologicznym. Dla wszystkich to nowa sytuacja. Wcześniej mieliśmy tylko dwa przypadki grypy wśród kotów odnotowanych na świecie. Obecnie trwają badania nad tą chorobą

- mówi Alicja Czebiołko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Elblągu.

 

 

Właściciele kotów powinni zadbać o higienę swoją i pupili. Zaleca się im zrezygnowanie z wypuszczania kotów na dwór, karmienia zwierząt surowym mięsem, szczególnie z nieznanego źródła, unikanie kontaktu z padłym ptactwem, ptasimi odchodami, zabezpieczać buty przed dostępem kotów, czy mysie rąk, w szczególności po przyjściu do domu (aktualne zalecenia sanepidu publikujemy poniżej). 

 


W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1/. Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome, informuje GIS. Sanepid podjął jednak działania, które mają zapobiec wystąpieniu grypy A/H5N1/ u ludzi. Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym.

 


Bieżące zalecenia Sanepidu dla właścicieli kotów:

 

 

- unikaj bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów,
po przyjściu do domu od razu zabezpiecz buty przed dostępem kotów,
- oczyszczaj obuwie, każdorazowo po powrocie do domu, po przebywaniu w warunkach zewnętrznych, w których mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami,
- zdezynfekuj powierzchnię, w której stały buty,
- stosuj rutynowe zasady higieny, takie jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku,
- zachowuj warunki higieniczne przy przygotowaniu posiłków dla kotów;
- w przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby, zgłoś się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii,
- w przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych - zgłoś się do lekarza.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.