Dziewięć miesięcy temu otwarto kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Do tej pory z wartej ponad 2 mld zł inwestycji skorzystało niecały tysiąc jednostek. W sezonie letnim zainteresowanie może być większe, głównie wśród wodniaków. Trzeba jednak pamiętać, że pokonać przekop możemy tylko w określonych godzinach i po spełnieniu formalności.
Przekop Mierzei Wiślanej to flagowa inwestycja rządu PiS, która ma kosztować 2,1 mld zł. Wprawdzie całe przedsięwzięcie nie zostało jeszcze ukończone, ale główne prace zostały już wykonane i we wrześniu ubiegłego roku odbyło się huczne otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej.
W okresie, od 18 września 2022 roku do 22 czerwca tego roku przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przepłynęło łącznie 991 jednostek
- mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Budowa kanału ma być szansą na rozwój Elbląga i regionu. Nadal jednak nierozwiązana pozostaje kwestia tego, kto ma pogłębić ostatni odcinek rzeki Elbląg prowadzący do elbląskiego portu, dzięki czemu mogłyby tu dopływać statki o większym zanurzeniu. Konflikt między władzami centralnymi a samorządowymi w tej sprawie trwa. Przekop nadal jednak cieszy się zainteresowaniem, także wśród turystów. Można się więc spodziewać, że w sezonie ruch w tym miejscu będzie większy. Wodniacy, którzy liczą na śluzowanie, muszą jednak spełnić kilka warunków. W przeciwnym razie pokonanie przekopu będzie niemożliwe.
Zgodnie z przepisami portowymi, chęć przejścia przez śluzę trzeba zgłosić z 2-godzinnym wyprzedzeniem do Służby Dyżurnej KPNŚ na kanale 68 UKF lub telefonicznie na numer 58 347 39 72. Następnie, na podejściu do główek portu, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego, należy zgłosić się na kanale 68 UKF (nie telefonicznie), aby uzyskać bieżące instrukcje od Służby Dyżurnej, dotyczące samego śluzowania. Dlatego też wymagane jest posiadanie na każdej jednostce radiotelefonu UKF z kanałem 68. Dla skuterów wodnych czy kajaków wymagane jest uzyskania jednorazowej zgody Kapitana Portu na wejście do portu i śluzowanie, w której będą określone warunki, jakie musi spełnić jednostka. Należy wcześniej wystąpić o taką zgodę, wysyłając prośbę na adres: kpns@umgdy.gov.pl
- dodaje rzeczniczka UM w Gdyni.
Codziennie odbywają się cztery śluzowania w wyznaczonych godzinach, informuje Urząd Morski w Gdyni. Z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – 08:30 – 10:30 (jednostki wpływają do śluzy 08:30-09:30). Z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską – 11:00 – 13:00 (jednostki wpływają do śluzy 11:00-12:00). Z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – 13:30 – 15:30 (jednostki wpływają do śluzy 13:30-14:30) i z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską – 16:00 – 18:00 (jednostki wpływają do śluzy 16:00-17:00).
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.