Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

9 Maja, Czwartek, Grzegorz, Katarzyna, Karolina

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Poznaliśmy najbogatsze samorządy. Na którym miejscu Elbląg?

18.06.2023, 19:20:00
Poznaliśmy najbogatsze samorządy. Na którym miejscu Elbląg?

Znamy wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2022. Kondycja miast i gmin jest słabsza niż w latach ubiegłych, są jednak miejsca gdzie samorządy uzyskiwały dobre dochody, oceniają autorzy zestawienia. Sprawdzamy, jak poradził sobie Elbląg. 

 


Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2022 rok to analiza kondycji wszystkich Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) w Polsce. Ocenie poddane zostały gminy, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie, łącznie 2791 jednostek samorządu terytorialnego. 

 


W kategorii miasta na prawach powiatu w rankingu zwyciężyła Warszawa. Na drugim miejscu znalazły się Tychy, a na trzecim Poznań. Na ostatnim miejscu znalazły się Siedlec. W zestawieniu 66 miast na prawach powiatu jest również Elbląg. Nasze miasto zajęło 45. miejsce. Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego uzyskała 12. miejsce. Wyniki rankingu znajdziemy tutaj

 


Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce została przygotowana w oparciu o 7 wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach – bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. 

 

 

Kondycja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022 była znacznie mniej korzysta niż w roku 2021 i zdecydowanie bardziej zróżnicowana. Przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego zamknęły budżet deficytem budżetowym, tym samym wracając do sytuacji finansowej sprzed pandemii. Rosnące koszty wykonywania zadań publicznych, szczególnie tych powiązanych z cenami energii oraz surowców energetycznych istotnie wpłynęły na szybszy wzrost wydatków niż dochodów. Jednocześnie na słabszą dynamikę dochodów względem rosnących wydatków wpływ miały także zmiany zaordynowane przez administrację rządową, zwłaszcza w systemie podatkowym. Niekorzystne skutki tych zmian wystąpiły przede wszystkim w miastach na prawa powiatu, gdzie wpływ z tego źródła był nie tylko realnie, ale i nominalnie niższy niż w 2021 roku

 

- podkreślają autorzy rankingu. 

 


Od 2017 roku Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego cyklicznie przygotowuje Fundacja „Instytut Studiów Wschodnich”. Zestawienie za 2022 r. zostało opracowane na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) przy współpracy z: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.