4 dni, kilkuset żołnierzy, kilkadziesiąt pojazdów i strzelania amunicją bojową. 6 kwietnia zakończył się „Amber Lynx 23” – ćwiczenie Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód.
Ćwiczenie „Amber Lynx 23” odbyło się na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu w dniach 02 – 06 kwietnia. Pod kierownictwem dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, gen. dyw. Zenona Brzuszki, wspólne działania prowadzili żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 1 Mazurskiej Brygady Artylerii i 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego wraz z żołnierzami służącymi w grupach bojowych NATO stacjonującymi w Polsce i w Niemczech. Ogółem w ćwiczeniu brało udział kilkuset żołnierzy z 6 krajów: Chorwacji, Niemiec, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Podczas szkolenia sojusznicy działali m.in. na czołgach Abrams, Leopard i PT-91. Działanie żołnierzy na lądzie wspierały myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Ćwiczenie było pokazem możliwości ogniowych, spójności państw Sojuszu oraz interoperacyjności na poziomie taktycznym.
Ostatniego dnia ćwiczeń, 6 kwietnia, działanie żołnierzy na poligonie obserwowali m.in. dowódca Wielonarodowego Korpusu Północnowschodniego oraz ambasadorowie państw, których żołnierze służą w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód. Podczas wizyty ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, podkreślił, że „bezpieczeństwo to obecnie święty Graal Europy Środkowej i dziś wspólnie nad nim pracujemy”. Thomas Bagger, ambasador Niemiec, zaznaczył, że „te ćwiczenia to jasny komunikat: bezpieczeństwo Polski jest również naszym bezpieczeństwem. Jedność naszego sojuszu stanowi naszą siłę”.
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, które było organizatorem ćwiczenia „Amber Lynx 23”, zajmuje się m.in. koordynacją działań Batalionowych Grup Bojowych NATO stacjonujących w Polsce i na Litwie. Jest również gotowe do prowadzenia działań obronnych zgodnie z Artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego.
Zdjęcia: szer. Michał Czornij, Wydział Prasowy DWDP-W
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.