Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

28 Marca, Czwartek, Aniela, Sykstus, Joanna

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Żywe obrazy powstania styczniowego (zobacz zdjęcia)

17.03.2023, 20:52:00
Elbląg: Żywe obrazy powstania styczniowego (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

Wielu znanych malarzy i grafików przedstawiało sceny z powstania styczniowego. Dziś (17 marca) grupa młodych rekonstruktorów, wspólnie z nauczycielem historii Piotrem Imiołczykiem, część z nich zmienił w żywe obrazy. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., trwało do jesieni 1864 r. W 160. rocznicę powstania Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu prowadzone przez nauczyciela Piotra Imiołczyka przypomina o tym wydarzeniu. 

 

Dziś (17 marca) na Starym Mieście pojawili się uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w stronach powstańców styczniowych. Przy krzyżu znajdującym się obok katedry grupa młodzieży zapaliła świece i oddała hołd poległym powstańcom. Następnie przeszli na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, gdzie na podstawie grafik i obrazów podejmujących temat powstania (zawartych w książce Stanisława Strumph-Wojtkiewicza) stworzyli żywe obrazy. 

 

Nieprzypadkowo organizujemy to wydarzenie dziś (17 marca). 160 lat temu miała miejsce słynna bitwa pod  Chrobrzem (17 marca 1863). Dwa dni później jedna z najsłynniejszych bitew powstania, pod Grochowiskami. W tych dwóch bitwach w sposób szczególny wyróżniła się grupa, która nazywa się I Pułk Żuawów Śmierci. (...) W tych dwóch bitwach mocno się wyróżnili. Niestety było ich 300, dlatego nie wpłynęli na losy powstania. Wpłynęli natomiast na losy tych bitew

- mówił Piotr Imiołczyk. 

 

Podczas dzisiejszego wydarzenia Piotr Imiołczyk mówił również o niecodziennym znalezisku, które trafiło w jego ręce. Jak mówi historyk, mogą to być fotografie (właściwie szklane negatywy kolodionowe) wykonane podczas powstania lub kilka lat po tym wydarzeniu. Artefakt został oddany do ekspertyzy.

 

Międzyszkolne Koło Historyczne planuje kolejne wydarzenia poświęcone powstańcom styczniowym. W maju zorganizują piknik historyczny, którym weźmie udział 80 rekonstruktorów z kilku elbląskich szkół. 

 

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / inscenizacja ( zdjęć 32 )
Dodano: 2023-03-17 | Fot Paweł Friedrich

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.