Wielu znanych malarzy i grafików przedstawiało sceny z powstania styczniowego. Dziś (17 marca) grupa młodych rekonstruktorów, wspólnie z nauczycielem historii Piotrem Imiołczykiem, część z nich zmienił w żywe obrazy. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.
Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., trwało do jesieni 1864 r. W 160. rocznicę powstania Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu prowadzone przez nauczyciela Piotra Imiołczyka przypomina o tym wydarzeniu.
Dziś (17 marca) na Starym Mieście pojawili się uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w stronach powstańców styczniowych. Przy krzyżu znajdującym się obok katedry grupa młodzieży zapaliła świece i oddała hołd poległym powstańcom. Następnie przeszli na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, gdzie na podstawie grafik i obrazów podejmujących temat powstania (zawartych w książce Stanisława Strumph-Wojtkiewicza) stworzyli żywe obrazy.
Nieprzypadkowo organizujemy to wydarzenie dziś (17 marca). 160 lat temu miała miejsce słynna bitwa pod Chrobrzem (17 marca 1863). Dwa dni później jedna z najsłynniejszych bitew powstania, pod Grochowiskami. W tych dwóch bitwach w sposób szczególny wyróżniła się grupa, która nazywa się I Pułk Żuawów Śmierci. (...) W tych dwóch bitwach mocno się wyróżnili. Niestety było ich 300, dlatego nie wpłynęli na losy powstania. Wpłynęli natomiast na losy tych bitew
- mówił Piotr Imiołczyk.
Podczas dzisiejszego wydarzenia Piotr Imiołczyk mówił również o niecodziennym znalezisku, które trafiło w jego ręce. Jak mówi historyk, mogą to być fotografie (właściwie szklane negatywy kolodionowe) wykonane podczas powstania lub kilka lat po tym wydarzeniu. Artefakt został oddany do ekspertyzy.
Międzyszkolne Koło Historyczne planuje kolejne wydarzenia poświęcone powstańcom styczniowym. W maju zorganizują piknik historyczny, którym weźmie udział 80 rekonstruktorów z kilku elbląskich szkół.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.