Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

21 Kwietnia, Niedziela, Anzelm, Bartosz, Feliks

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląski port bez 50 mln zł. Posłowie odrzucili poprawkę budżetową

26.01.2023, 21:49:00
Elbląski port bez 50 mln zł. Posłowie odrzucili poprawkę budżetową
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy budżetowej na 2023 r. Tym samym przepadł również wniosek o zabezpieczenie w rezerwie celowej 50 mln zł na rozwój portu w Elblągu. Sprawdzamy, jak zagłosowali posłowie z okręgu elbląskiego?

 

 

W Sejmie w czwartek (26 stycznia) wieczorem odbyło się głosowanie nad projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki, jakie zostały zgłoszone do niej w Senacie. Wśród nich była również poprawka nr 76 zakładające utworzenie rezerwy celowej „Pogłębienie toru wodnego i modernizacja portu w Elblągu”, z kwotą wydatków majątkowych 50 mln zł, kosztem zmniejszenia o tę kwotę rezerwy celowej „Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej, rozliczenia programów i projektów finansowanych z udziałem tych środków, a także rozliczenia z budżetem ogólnym Unii Europejskiej”.

 

Jeszcze w czwartek rano o głosy poparcia dla tej poprawki do posłanek i posłów z okręgu elbląskiego apelował senator Jerzy Wcisła. 

 

 

Osobista postawa posłów i ich poczucie odpowiedzialności za swój okręg wyborczy zadecyduje, czy kluczowa dla naszego miasta i regionu inwestycja znajdzie się w budżecie państwa na rok 2023, czy nie. To będzie test na uczciwość posłów wobec swoich wyborców. (...) Mam nadzieję, że posłanki i posłowie z naszego regionu wykażą się uczciwością i zagłosują za pieniędzmi dla elbląskiego portu. A może nawet przekonają do tego swoje koleżanki i kolegów z ław poselskich. Jesteśmy w roku wyborczym, a to mobilizuje

 

- podkreśła senator Jerzy Wcisła.  

 

 

Posłowie nie zdecydowali się jednak na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na rozwój elbląskiego portu. Sejm odrzucili poprawkę w tej sprawie (podobniej, jak wszystkie inne poprawki Senatu). To oznacza, że problem pogłębienia toru dostępowego do portu nadal pozostaje nierozwiązany.

 

"Za" odrzuceniem głosowało 228 posłów. W tej grupie znaleźli się posłowie PiS z okręgu elbląskiego: Zbigniew Babalski, Robert Gontarz, Leonard Krasulski i Adam Ołdakowski. "Przeciw" było 200 posłów, wśród nich również elbląscy: Monika Falej (Lewica), Elżbieta Gelert, Jacek Protas (KO), Zbigniew Ziejewski (KP). 

 

Przypomnijmy. Chodzi o pogłębienie około 900-metrowego odcinka rzeki Elbląg. Zadania tego nie chce zrealizować rząd i Urząd Morski w Gdyni, a także elbląski samorząd. Obie strony przekonują, że to nie ich obowiązek. Szacowany koszt tej i innych niezbędnych inwestycji w elbląskim porcie to 100 milionów złotych. Kilka miesięcy temu rząd zaproponował wyłożenie tej kwoty, ale w zamian za przejęcie pakietu kontrolnego udziałów w elbląskim porcie.

Do porozumienia nie doszło. Przerzucanie się argumentami trwa nadal, a prace na spornym odcinku toru dostępowego nadal nie ruszyły, choć to od tego zależy, czy port w pełni wykorzysta potencjał jaki daje kanał przez Mierzeję Wiślaną. 

 

Wśród 77 odrzuconych przez posłów zmian Senatu do ustawy budżetowej oprócz pieniędzy na port w Elblągu znalazło się m.in. zwiększenie o 700 mln zł wydatków na psychiatrię dziecięcą czy o 500 mln zł na in vitro. Ustawa budżetowa trafi teraz do prezydenta do podpisu.

 

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.