Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (źródło: pixabay.com/pl)
To jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a jutro, 22 stycznia - Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś, nadszedł czas, aby podziękować im za ich wsparcie i codzienną obecność w naszym życiu.
Zanim w tradycji świąt polskich pojawił się Dzień Dziadka, najpierw narodził się pomysł powstania w kraju święta wszystkich babć. Jak podaje wikipedia rozpropagował go tygodnik „Kobieta i Życie" w 1964 roku. Dopiero kilka lat później powstała również tradycja obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka.
Na całym świecie święto to obchodzenie jest w różnym czasie, często w konfiguracji z Dniem Babci. Tak dzieje się np. w Rosji, gdzie jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto - "Dzień babci i dziadka". Jednakże, jak podaje Press-Center, 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci.
W Ameryce zaś odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni i przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (ang. Labour Day), które Amerykanie obchodzą w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.
Wyspiarze swój National Grandparents Day obchodzą w pierwszą niedzielę października, a Coroczny Dzień Szacunku dla Wieku celebrowany w Japonii wypada w trzeci poniedziałek września.
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa ("Piosenka dla Babci i Dziadka"), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.
O ile jednak nie sposób dokładnie ustalić, kto i kiedy ustanowił Dzień Babci i Dziadka, o tyle istnieje pewność, że honorują one osoby, które ze wszech miar na to zasługują. Babciom wnuki zawdzięczają wspólne prace jak pieczenie, czy gotowanie. Z dziadkiem można wspólnie popracować w ogrodzie i rozwijać swoje hobby. To oni jako pierwsi opowiadają o dziejach rodziny i wpajają zasady moralne.
To im zawdzięczamy też przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie tego, że jesteśmy kochani. Babciu, dziadku, dziękujemy!
Redakcja