Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

26 Listopada, Wtorek, Katarzyna, Erazm, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Nie przygotowano nas do sezonu grypowego

29.12.2022, 17:02:00
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Nie przygotowano nas do sezonu grypowego
Źródło: pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

To, co pacjenci dziś mogą zrobić, to wziąć sprawy w swoje ręce i zaszczepić się na grypę. Poziom wyszczepienia na grypę mamy po prostu tragiczny. Przez wiele lat było takie przekonanie, które było powielane również przez prominentnych polityków, że grypa to jest takie trochę cięższe przeziębienie. Tymczasem jest to po prostu nieprawda. Grypa może mieć również ciężkie powikłania. Grypa jest wirusem, który - jak widać - może sprawiać problemy i konkretnym pacjentom, i całemu systemowi ochrony zdrowia. Z ubolewaniem przyjmuję również to, że nie przygotowano nas do tego sezonu grypowego. Zniesiona refundację szczepień na grypę dla niektórych grup zawodowych, np. dla medyków. Jest utrudniony dostęp do szczepień" – mówił w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

Jak się dziś najszybciej zaszczepić na grypę? „Dziś bardzo łatwo można zaszczepić się na koronawirusa i można to zrobić w chwilę. A dostęp do szczepienia na grypę jest utrudniony. I tak nie powinno być" – mówił Jankowski. „Nie można szczepienia na grypę w takim sezonie infekcyjnym uzależniać np. od skierowania od lekarza. Tutaj jak najszybciej powinno się wprowadzić taki dostęp jak mamy do szczepionek na Covid" - dodał.

 

Jankowski był też pytany o dostęp do leków. Tylko w ostatni przedświąteczny piątek kupiliśmy ich prawie 2 miliony. Czy leków nie zabraknie?

 

Wydaje mi się, że kolejki do apteki z jednej strony są spowodowane większym zapotrzebowaniem związanym z sezonem infekcyjnym. Ale też mam poczucie, że z pewną zapobiegliwością bardzo dużo jest komunikatów, że leków brakuje, że w Niemczech brakuje antybiotyków

 – mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

A czy Naczelna Rada Lekarska dostaje listę leków, których aktualnie brakuje? „Dostajemy i zwracaliśmy się do Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie, żeby zautomatyzować ten proces informowania" – mówił Jankowski. „W aplikacji, w której wypisujemy recepty, powinniśmy mieć monit: jeżeli wypisuję jakiś lek, np. antybiotyk, to powinno pojawiać się okienko: „lek zagrożony brakiem dostępności". Wtedy na etapie wizyty lekarskiej mogę ten lek zamienić, a nie wysyłać pacjenta do kolejki w aptece po to, żeby odbił się od okienka, usłyszał od farmaceuty: proszę wrócić do swojego lekarza, może on coś wymyśli i zamieni, bo trzeba zmienić lek" – mówił prezes NRL.

 

„Ze smutkiem konstatuje, że po Covid mówiliśmy o tym, że system się załamał. Tymczasem wielu polityków mówiło: daliśmy sobie radę. Otóż nie daliśmy sobie rady w Covid i dziś nie dajemy sobie rady w systemie ochrony zdrowia" – mówił Jankowski. „System nam się załamuje. O tym też mówią statystyki OECD: nasze wydatki na ochronę zdrowia na mieszkańca - i prywatne, i publiczne – rzędu 1500 euro na głowę. Tymczasem średnia europejska to jest ok 3 tys. euro na mieszkańca, czyli dwa razy wyższa. Czechy, do których się porównujemy - 2,600 euro. Jesteśmy naprawdę w ogonie Europy, jeśli chodzi o wydatki, zabiera się jeszcze 13 mld zł i żąda się od lekarzy, żebyśmy to my dali receptę. Kiedy my dajemy tę receptę tak jak teraz: „zniesienie refundacji na receptach, asystenci", to ministerstwo odpowiada, pokazując tabelki i mówiąc, że jeszcze nie jest tak źle" – dodał.

 

Więcej na RMF24.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.