Nawet osoby, które do tej pory nie miały kontaktu z armią, są wzywane na ćwiczenia wojskowe w przyszłym roku. Takie informacje obiegły media i wywołały sporo kontrowersji. Ile w nich prawdy i kto w naszym regionie może się spodziewać takiego "zaproszenia"? Zapytaliśmy w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Elblągu.
Nawet 200 tys. osób miałoby w przyszłym roku wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych. Informację na ten temat znajdziemy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, który ukazał się na rządowej stronie na początku grudnia. Wywołała ona sporo kontrowersji i wzbudziła obawy, zwłaszcza że wraz z nią media obiegły wiadomości o tym, że wezwania otrzymały osoby niemające poza kwalifikacją wojskową żadnych innych kontaktów z armią.
Czy elblążanie mają się czego obawiać? Ćwiczenia wojskowe w naszym regionie organizowane są co rok, czy te przyszłoroczne będą zakrojone na szczerszą niż dotychczas skalę i kto może się spodziewać wezwania? Zapytaliśmy o to w Wojskowym Centrum Rekrutacji, które swoim zasięgiem obejmuje region elbląski i braniewski.
Trudno mi powiedzieć, co spowodowało to zamieszanie medialne. Nic specjalnego w tej chwili się nie dzieje. Na tę chwilę nie są planowane żadnego dodatkowe ćwiczenia, w których miałyby brać udział osoby bez przeszkolenia wojskowego. Jeżeli coś takiego będzie planowane, na pewno będziemy wiedzieli z odpowiednim wyprzedzeniem i będziemy o tum informować. Na naszym terenie standardowo odbywają się ćwiczenia dla osób, które mają przydziały mobilizacyjne, czyli osoby, które wcześniej były przeszkolone i złożyły przysięgę. Te osoby cyklicznie, przynajmniej raz w roku, stawiają się na ćwiczenia. Takie ćwiczenia planowane są również w przyszłym roku, ale one nie dotyczą tysięcy osób, ale raczej setek
- mówi Rzecznik mjr Dawid Trapiszczonek z WCR w Elblągu.
Wyjaśnienia w sprawie przyszłorocznych ćwiczeń opublikowało również Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Jak informuje: nawiązując do nieścisłości, które ukazały się w mediach ws. projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2023 r. mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych, chcielibyśmy wyjaśnić i doprecyzować: w 2023 r. powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne. Liczba „do 200 tysięcy” powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji.
Na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Wojska Polskiego, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego. W myśl Ustawy o Obronie Ojczyzny (Art.2 pkt.36) pod pojęciem uregulowany stosunek do służby wojskowej należy rozumieć nadanie danej osobie kategorii zdolności do służby wojskowej i przeniesienie jej do pasywnej rezerwy. W praktyce każdy, kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa przechodzi do rezerwy pasywnej
- informuje CWCR w mediach społecznościowych.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.