Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

9 Maja, Czwartek, Grzegorz, Katarzyna, Karolina

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Denar przypomina historię Spółdzielni Gospodarczo-Społecznej i postać gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

10.10.2022, 10:22:00
Denar przypomina historię Spółdzielni Gospodarczo-Społecznej i postać gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
Fot. Stowarzyszenie "Denar"

Pamiątkowy kamień i tablice poświęcone założycielom Spółdzielni Gospodarczo-Społecznej działającej w Nowym Kościele w latach 1945-1949 odsłonięto w Pogrodziu i Łęczu. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia. 

 

Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawcze "Denar" przypomina historię Spółdzielni Gospodarczo-Społecznej funkcjonującej w latach 1945-1949 w Nowym Kościele (obecne Pogrodzie) i postać jej założyciela gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. W niedzielę, 2 października  odbyły się dwa wydarzenia z nią związane.

W Łęczu odsłonięta została tablica pamiątkowo-informacyjna poświęcona spółdzielni. Podobna tablica, a także pamiątkowy kamień odsłonięto także w Pogrodziu. Całe wydarzenie zakończyło się piknikiem rodzinnym. 

 

Przypomnijmy. Po zakończeniu wojny i rozformowaniu AK generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski, wraz z grupą swoich podkomendnych, przybył w okolice Elbląga. W 1945 roku założył Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną w Nowym Kościele, która miała obejmować swoją działalnością również Tolkmicko, Łęcze i Suchacz.

Generał został prezesem spółdzielni. Dobrą passę bardzo szybko przerwały wielokrotne aresztowania członków spółdzielni, w tym również jej prezesa gen. Nieczuja-Ostrowskiego, przez SB. Ostatecznie doprowadziły one do upadku spółdzielni w 1949 roku.
 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Pogrodzie, Łęcze: Odsłonięcie kamienia pamiątkowego i tablic ( zdjęć 21 )
Dodano: 2022-10-09 | Fot. Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Historyczne

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.