Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

1 Grudnia, Czwartek, Justyna, Andrzej, Konstanty

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. Po co w Elblągu taka inwestycja?

26.09.2022, 15:49:00
Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. Po co w Elblągu taka inwestycja?

Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. Już w przyszłym roku w Elblągu powstanie kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej z cześcią usługową. Wspólnie m.in. z Posłem Leonard Krasulski, Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych i Aleksander Jankowski Wicewojewodą z Pomorski Urząd Wojewódzki W Gdańsku oraz władzami Elbląga symbolicznie wbiliśmy pierwsze łopaty na budowie. Po co w Elblągu taka inwestycja?  Demografia jest nieubłagana. Elbląg jest na 28 miejscu w rankingu najbardziej wyludniających się miast na prawach powiatu w Polsce (na 66 miast). Od 2002 do 2021 straciliśmy prawie 8 procent mieszkańców. Wg. danych GUS w 2021 roku było 117952 elblążan, a w 2002 roku 128016. To spadek o ponad 10 tysięcy. Ciekawostka za wikipedią - po II wojnie światowej ilość ludności w mieście rosła do 2000 roku (tu mieliśmy rekord 130160 mieszkańców), później mamy ciągły spadek.

Prognozy GUS są również bardzo niedobre. W 2030 roku spadniemy poniżej 110 tys. mieszkańców, a w 2040 roku możemy stać się miastem mniej niż 100 tysięczny. Szacunki GUS mówią, że w 2050 roku będzie 88724 elblążan. To ogromne wyzwanie dla obecnych i przyszłych władz miasta. Wraz ze spadkiem ludności maleją dochody samorządów. To trend ogólnopolski i problem zauważony m.in. w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której jako jeden z pięciu ośrodków wymagających wsparcia wymieniono miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze.

Program Fabryka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ma wyjsć naprzeciw tym wyzwaniom. W dobie Przemysł40 ważną perspektywą dla miast są nowe wysokotechnologiczne branże gospodarki, które zapewniają dobrze płatne miejsca pracy. Powszechna cyfryzacja produkcji powoduje, że centra obsługi biznesu mogą być z powodzeniem lokowane w mniejszych ośrodkach miejskich. Dla firm koszty wynagrodzeń i najmu powierzchni w średnich miastach są dużo bardziej atrakcyjne niż w metropoliach. Dla samorządów to szansa na dodatkowe wpływy z podatków oraz na przynajmniej spowolnienie procesu depopulacji.

W 2019 roku powstał raport "Potencjał Miast Średnich w Polsce dla lokalizacji inwestycji". Raport miał wskazać wśród 35 analizowanych miast te z największym potencjałem. Analizowano miejscowości, w których swoje siedziby lub oddziały miały wyższe uczelnie zawodowe. W wyniku tego raportu Elbląga wskazany został jako jedno z pięciu miast, w których ARP zbuduje nowoczesne powierzchnie biurowe. Wysoko oceniono m.in. politykę proinwestycyjną Miasta oraz dobrą współpracę Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu z biznesem. Ostatecznie Elblag został wkazany jako czwarte miasto z największym potencjałem.

Porta Mare to współna inwestycja państwa i samorządu. Elbląg do spółki włożył grunt warty około 2,5 mln zł, około 100 mln zł na budowę wyłoży rządowa spółka Operator ARP. Dodatkowo 27 mln zł Elbląg otrzyma w ramach Polskiego Ładu na modernizację nadbrzeża. To w sumie prawie 130 mln zł z budżetu państwa przeznaczonych na ten program. W kontekście Przekopu Mierzei, wzrostu znaczenia Zalewu Wiślanego oraz planowanych środków na inwestycje w Krainę Kanału Elbląskiego to ogromna szansa dla całego naszego regionu.

 

Wicewojewoda warmińsko-mazurski
Piotr Opaczewski

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2022 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.