Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

26 Listopada, Wtorek, Konrad, Leonard, Sylwester

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ponad połowa rodziców obawia się potrącenia dziecka w drodze do szkoły 

11.09.2022, 15:37:00
Ponad połowa rodziców obawia się potrącenia dziecka w drodze do szkoły 
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. KMP w Elblągu, Jakub Sawicki)

56 proc. rodziców najbardziej boi się, że ich dziecko zostanie potrącone przez samochód w drodze do lub ze szkoły. Jednak już tylko 2 proc. przyznaje, że do takiego zdarzenia rzeczywiście doszło. Choć obaw jest więcej, to tylko 36 proc. rodziców przyznaje, że ich dzieci nie doświadczyły żadnych przykrych sytuacji uczęszczając do szkoły.  


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla najmłodszych czas pełen ekscytacji, przygód i pozytywnych emocji. Dla rodziców ten okres oznacza również wiele obaw związanych z bezpieczeństwem ich pociech. Dlatego eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali obawy i doświadczenia rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Dane pochodzą z badania wykonanego przez firmę Wavemaker na zlecenie porównywarki. 


Potrącenie samochodem gorsze od złamania 
Wyniki badania rankomat.pl pokazują, że rodzice wskazują na wiele różnych obaw jednocześnie. Największy lęk (56 proc. ankietowanych) wiąże się z wyjściem do oraz powrotem ze szkoły, a dokładnie potrącenia dziecka przez samochód. Dla rodziców dużą obawę stanowi również złamanie nogi lub ręki dziecka – wskazuje na to 54 proc. osób. Ogólnego urazu ciała, który wymagałby zszycia rany lub opatrunku boi się nieco mniej osób – 49 proc. Z urazów wymieniane są również zwichnięcie oraz skręcenie nogi lub ręki (45 proc.). Sporym powodem do niepokoju jest również obawa przed przemocą skierowaną na dziecko – stanowi 41 proc. odpowiedzi spośród przebadanych rodziców. Kolejną obawą jest choroba zakaźna – 39 proc. oraz zaginięcie dziecka w trakcie wycieczki szkolnej – 21 proc.


Dla rodziców ważne jest również bezpieczeństwo w innym wymiarze - kradzież rzeczy należących do dziecka stanowi 31 proc. wśród pozostałych obaw, 30 proc. obawia się zniszczenia rzeczy, które należą do pociechy. Istotne jest również zdrowie psychiczne - problemów z nim związanych obawia się 27 proc. rodziców.
 
Rzeczywistość nie taka straszna 

Obawy rodziców nie pokrywają się z rzeczywistymi zdarzeniami. Na pytanie „jakich przykrych zdarzeń doświadczyło dziecko w przeszłości w związku z uczęszczaniem do szkoły?” najwięcej (36 proc.) odpowiedzi nie dotyczyło żadnego. 
Jeśli już dochodziło do przykrych zdarzeń z udziałem uczniów, były to sytuacje dotyczące skręcenia nogi lub ręki (22 proc.), urazy ciała (19 proc. odpowiedzi rodziców), zniszczenie rzeczy dziecka (18 proc.), zwichnięcie nogi lub ręki (15 proc.), przemoc w szkole (14 proc.), choroby zakaźne i złamanie ręki lub nogi (po 13 proc. wskazań), ale również kradzież rzeczy należących do dziecka (13 proc.). Rodzice deklarowali także (11 proc.), że dziecko doświadczyło problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.  
Wypadki komunikacyjne okazały się sporadyczne – 3 proc. ankietowanych rodziców przyznało, że ich dzieci brały udział w wypadku z udziałem autokaru szkolnego, a 2 proc. odpowiedziało, że ich pociecha została potrącona przez samochód w drodze do lub ze szkoły. 
  


Wypadki z udziałem dzieci według policji 
Liczba wypadków w Polsce spada, co pokazują statystyki policyjne. W 2021 r. doszło do 22 816 wypadków drogowych, w których zginęło 2245 osób, a 26415 zostało rannych. Rok wcześniej było 23 540 wypadków i z roku na rok jest coraz bezpieczniej – wynika z ostatniego raportu Biura Ruchu Drogowego KSP.
Bardziej szczegółowe statystyki policyjne dotyczą dzieci w wieku 0-14 lat. Najwięcej wypadków z ich udziałem miało miejsce w 2021 r. w miesiącach letnich (czerwiec – 253, lipiec 227, sierpień – 221), a najmniej zimą (styczeń – 60, luty – 63, marzec – 93). To pokazuje, że wakacje są dla dzieci okresem znacznie bardziej niebezpiecznym, niż ferie zimowe. Najczęściej do takich wypadków dochodziło w piątki, a najrzadziej w niedziele. Szczególnie niebezpieczną porą w ciągu dnia były godziny od 15 do 19, a więc także czas powrotu ze szkoły. Łącznie w 2021 roku dzieci w wieku 0-14 lat były uczestnikami 1 775 wypadków. W ich wyniku rannych został 1832 dzieci oraz zmarło 50.


Na obawy polisa NNW 
O ile niebezpiecznych zdarzeń nie można całkowicie wyeliminować, pozostaje zabezpieczenie finansowe, które w razie przykrego zdarzenia może zapewnić szybki powrót do zdrowia.  

 

Dziecko może uzyskać wsparcie nie tylko w sytuacji, gdy złamie nogę czy trafi do szpitala. Ochrona z polisy NNW obejmuje również inne zdarzenia, jak hejt w internecie, zaginięcie dziecka czy skutki wypadków komunikacyjnych. Ubezpieczenie NNW dla dziecka zaczyna się od ok. 25 zł dla jednego ucznia i obowiązuje na czas szkoły, jak i wakacji, z kolei ochrona bardziej rozbudowana, jak na przykład wsparcie w przypadku hejtu to koszt niewiele większy, zaczynający się od niecałych 70 zł rocznie

– podkreśla Ewelina Ratajczak, ekspertka ubezpieczeń na życie w porównywarce rankomat.pl. 


Ubezpieczenie szkolne NNW może pokryć koszty pomocy prawnej i informatycznej, jeśli dziecko dozna naruszenia dobrego imienia lub prawa do prywatności. Polisa może również wesprzeć finansowo w sytuacji, gdy dojdzie do zaginięcia dziecka – ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z wynajęciem detektywa, umieszczenia informacji w mediach, a także wydrukowanie ulotek. Wypadki komunikacyjne z kolei mogą prowadzić nie tylko do uszczerbku na zdrowiu, ale i pobytu w szpitalu, konieczności operacji plastycznych oraz odbudowy zębów stałych, a także do śmierci bliskich. 


Polisę NNW dla dziecka rodzic może kupić online. Wymagane jest tylko opłacenie jednorazowej, rocznej składki. Znalezienie odpowiedniej oferty wymaga porównania kilku lub kilkunastu dostępnych opcji i uwzględnienie indywidualnych potrzeb dziecka. Każde dziecko może potrzebować innej ochrony, a taką można znaleźć z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. 

 

Badanie przeprowadzono 22.08 metodą CAWI na ogólnopolskiej grupie 255 rodziców dzieci w wieku 7-18 lat na zlecenie rankomat.pl.
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.