Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

29 Marca, Piątek, Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Czarne chmury nad pediatrią? Lekarze proszą o ratowanie oddziału

21.06.2022, 14:32:00
Elbląg: Czarne chmury nad pediatrią? Lekarze proszą o ratowanie oddziału

Kolejny oddział pediatryczny w Elblągu zostanie zamknięty? - To ostatni moment, aby utrzymać funkcjonowanie oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym - przekonują zatrudnieni tam lekarze i apelują do radnych o pomoc w jego utrzymaniu.

 

Czarne chmury zbierają się nad oddziałem pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (po tymczasowym zamknięciu pediatrii w szpitalu miejskim kilka miesięcy temu, jest to jedyny taki oddział w Elblągu). Zatrudnieni tam lekarze zaniepokojeni dramatyczną sytuacją zaapelowali do władz miasta i radnych o pomoc w utrzymaniu oddziału. Pismo w tej sprawie skierowali m.in. do Komisji zdrowia i spraw społecznych. 

 

Od kilku lat w naszym regionie zawieszają działalność (a faktycznie przestają całkowicie przyjmować pacjentów) kolejne oddziały pediatryczne, dotyczy to szpitala w Morągu (grudzień w 2017 r.), szpitala miejskiego w Elblągu (2020 r.), szpitala w Pasłęku (luty 2021 r.), szpitala w Braniewie (listopad 2021) oraz szpitala w Iławie (maj 2022). W efekcie tego notujemy znaczny wzrost ilości pacjentów obsługiwanych w ramach SOR-u Pediatrycznego oraz Oddziału pediatrycznego i Oddziału niemowlęcego, które to jednostki nadzorowane są w godzinach dyżurowych wyłącznie przez jednego lekarza. (...) Duża ilość pacjentów sprawia, że jeden lekarz dyżurny nadzorujący Oddział Pediatryczny, Oddział niemowlęcy i SOR Pediatryczny nie jest w stanie zapewnić właściwej opieki dzieciom hospitalizowanym oraz zgłaszającym się po pomoc medyczną.

- piszą medycy w liście skierowanym do komisji i wyjaśniają, że do Elbląga trafiają pacjenci z całego województwa.

 

Dodatkowym obciążeniem dla jedynego lekarza pediatrycznego jest niefunkcjonująca w Elblągu i okolicach po godzinie 22 dziecięca Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. W efekcie każde dziecko z nawet najbardziej błahym problemem zdrowotnym jest kierowane do SORu Pediatrycznego, uniemożliwiając lekarzowi dyżurnemu zapewnienie właściwej opieki dzieciom hospitalizowanym lub przywożonym przez zespoły ratownictwa medycznego

- dodają lekarze.

 

Powodem tak dramatycznej sytuacji jest brak specjalistów. - Jako lekarze specjaliści, jednogłośnie opowiadamy się za koniecznością pełnienia dwuosobowych dyżurów medycznych. Jest to warunek niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom kierowanym do szpitala, jak i prowadzenia właściwiej terapii u dzieci już hospitalizowanych. Od kilku miesięcy posiadamy zgodę dyrekcji na taką organizację pracy, jednak ze względu na duże niedobory kadrowe nie jesteśmy w stanie tego realizować. Poszukiwania dodatkowej kadry prowadzone przez administrację szpitala nie przyniosły wymiernych efektów. Trudna sytuacja, w jakiej znajduje się opieka pediatryczna w naszym regionie oraz jej jeszcze gorsze perspektywy były niejednokrotnie tematem spotkań z administracją elbląskich szpitali, niestety na tym szczeblu nie udało nam się wypracować rozwiązań mogących odmienić sytuację naszego oddziału - przekonują autorzy pisma.

 

Uważamy, że jest to ostatni moment, aby utrzymać funkcjonowanie oddziałów pediatrycznego i niemowlęcego w WSZ w Elblągu. W obecnej sytuacji jednoosobowe dyżury medyczne stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów do nas kierowanych. Według danych za rok 2021 w SOR Pediatrycznym obsłużono 3 652 pacjentów, hospitalizowano w oddziale pediatrycznym 1 497  pacjentów, a w oddziale niemowlęcym 812 pacjentów. W przypadku braku poprawy sytuacji kadrowej lub zmian w organizacji opieki zdrowotnej te dzieci w okresie jesiennego szczytu zachorowań będą musiały szukać pomocy medycznej w innych szpitalach

- podkreślają lekarze.

 

Nad apelem lekarzy radni pochylili się dziś, 20 czerwca podczas posiedzenia Komisji zdrowia i spraw społecznych, ostatecznie jednak bezradnie rozkładając ręce. - Jako komisja niewiele tu możemy pomóc - powiedział Robert Turlej, przewodniczący komisji. Jedna z elbląskich radnych upatrywała rozwiązania problemu w programie stypendialnym dla studentów medycyny realizowanym przez Miasto (właśnie trwa nabór wniosków). 

 

Przypomnijmy. W 2020 roku pojawił się pomysł połączenia dwóch elbląskich oddziałów pediatrycznych w jeden, który miałby funkcjonować w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. Realizacja planu przeciąga się w czasie. Aktualnie pediatria w szpitalu miejskim jest tymczasowo zamknięta. 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.