Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

17 Września, Piątek, Justyna, Narcyz, Franciszek

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląski szpital miał prowadzić badania. Pacjenci z COVID-19 dostawali amantadynę?

02.09.2021, 11:00:00
Elbląski szpital miał prowadzić badania. Pacjenci z COVID-19 dostawali amantadynę?

Badania kliniczne, które mają przesądzić o skuteczności stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19, trwają w Polsce od kilku miesięcy. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu miał być jednym z kilkunastu ośrodków, w których są one prowadzone. Zapytaliśmy, czy lek był już podawany hospitalizowany tu pacjentom.

 

Do tej pory nie mieliśmy pacjentów, którzy kwalifikowaliby się do udziału w tym badaniu. Amantadyna, jeżeli miałaby być stosowana u pacjentów, musi być ponadawana im na bardzo wczesnym etapie choroby. Obecnie w naszym szpitali nie ma chorych na COVID-19. Wcześniej jednak trafiały do nas osoby w poważniejszych stanach, dlatego też amantadyna nie była u nas testowana

 

- mówi Jacek Wójcik, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.
 

Przekonuje, że medykament raczej nie jest stosowany w elbląskim szpitalu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. 


 

Być może w pojedynczych przypadkach amantadyna została podana naszym pacjentom, nie były to jednak badania kliniczne. Z tego co wiem, z tych badaniach, które są prowadzone na chorych, którzy do szpitala nie trafiają, amantadyna nie działa w przypadku COVID-19. Bez względu na to, czy się ją podaje, czy nie, efekt jest jak po placebo. Takie mamy wstępne doniesienia i ich się trzymamy. Do nas trafiają pacjenci z niewydolnością oddechową i sercową, za późno na podawanie amantadyny. Ona dla tych osób byłaby dodatkowym obciążeniem dla organizmu

 

- dodaje wicedyrektor elbląskiego szpitala. 
 

Przypomnijmy. Amantadyna od lat stosowana była w chorobie Parkinsona. W ubiegłym roku niektórzy lekarze zaczęli ją również podawać chorym na COVID-19 przekonując o pozytywnym działaniu tego leku w walce z koronawirusem. Czy tak jest rzeczywiście? Pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie mają właśnie badania kliniczne nad amantadyną w leczeniu COVID-19 prowadzone w Polsce od wiosny tego roku. Projekt finansowany z Agencji Badań Medycznych prowadzą: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz z Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a finansuje Agencja Badań Medycznych. Same badania ma przeprowadzać kilkanaście ośrodków, w tym również Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. 
 

Docelowo, jak informowała ABM, badania mają objąć 700 pacjentów, którym podawany będzie lek lub placebo. Udział w nich jest dobrowolny. Problemem może być jednak rekrutacja pacjentów. Przykładowo do tej pory, udział w części projektu, za którą odpowiada lubelski szpital, wzięło kilkudziesięciu pacjentów - powiedział PAP kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak. Ekspert podkreślał, że u żadnego z pacjentów nie zaobserwowano działań niepożądanych związanych z procedurą leczenia. Na końcowe wyniki badań musimy jeszcze poczekać. 

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.