Badania kliniczne, które mają przesądzić o skuteczności stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19, trwają w Polsce od kilku miesięcy. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu miał być jednym z kilkunastu ośrodków, w których są one prowadzone. Zapytaliśmy, czy lek był już podawany hospitalizowany tu pacjentom.
Do tej pory nie mieliśmy pacjentów, którzy kwalifikowaliby się do udziału w tym badaniu. Amantadyna, jeżeli miałaby być stosowana u pacjentów, musi być ponadawana im na bardzo wczesnym etapie choroby. Obecnie w naszym szpitali nie ma chorych na COVID-19. Wcześniej jednak trafiały do nas osoby w poważniejszych stanach, dlatego też amantadyna nie była u nas testowana
- mówi Jacek Wójcik, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.
Przekonuje, że medykament raczej nie jest stosowany w elbląskim szpitalu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.
Być może w pojedynczych przypadkach amantadyna została podana naszym pacjentom, nie były to jednak badania kliniczne. Z tego co wiem, z tych badaniach, które są prowadzone na chorych, którzy do szpitala nie trafiają, amantadyna nie działa w przypadku COVID-19. Bez względu na to, czy się ją podaje, czy nie, efekt jest jak po placebo. Takie mamy wstępne doniesienia i ich się trzymamy. Do nas trafiają pacjenci z niewydolnością oddechową i sercową, za późno na podawanie amantadyny. Ona dla tych osób byłaby dodatkowym obciążeniem dla organizmu
- dodaje wicedyrektor elbląskiego szpitala.
Przypomnijmy. Amantadyna od lat stosowana była w chorobie Parkinsona. W ubiegłym roku niektórzy lekarze zaczęli ją również podawać chorym na COVID-19 przekonując o pozytywnym działaniu tego leku w walce z koronawirusem. Czy tak jest rzeczywiście? Pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie mają właśnie badania kliniczne nad amantadyną w leczeniu COVID-19 prowadzone w Polsce od wiosny tego roku. Projekt finansowany z Agencji Badań Medycznych prowadzą: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz z Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a finansuje Agencja Badań Medycznych. Same badania ma przeprowadzać kilkanaście ośrodków, w tym również Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu.
Docelowo, jak informowała ABM, badania mają objąć 700 pacjentów, którym podawany będzie lek lub placebo. Udział w nich jest dobrowolny. Problemem może być jednak rekrutacja pacjentów. Przykładowo do tej pory, udział w części projektu, za którą odpowiada lubelski szpital, wzięło kilkudziesięciu pacjentów - powiedział PAP kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak. Ekspert podkreślał, że u żadnego z pacjentów nie zaobserwowano działań niepożądanych związanych z procedurą leczenia. Na końcowe wyniki badań musimy jeszcze poczekać.
Natasza Jatczyńska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.