Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

28 Marca, Czwartek, Aniela, Sykstus, Joanna

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Psycholog: "Zamknęliśmy młodzież w czterech ścianach. Po pandemii będziemy musieli się zmierzyć z efektami"

13.04.2021, 11:56:00
Psycholog: "Zamknęliśmy młodzież w czterech ścianach. Po pandemii będziemy musieli się zmierzyć z efektami"

Powrót do szkół, choć wyczekiwany, nie rozwiąże wszystkich problemów, które namnożyły się w ostatnim czasie. - Chodzi nie tyle o nadrobienie materiału, ile np. zaległości w relacjach społecznych. W internecie nie ma możliwości współpracy, rozmowy, czy okazywania własnych emocji. Nie ma nawet przerw, podczas których można się wykrzyczeć, czy coś zbroić. Odosobnienie, nauka w domach, jest dla uczniów karą. Do tego dochodzi jeszcze poczucie niepewności, tego, jak długo to potrwa. To sprawia, że żyjemy w amoku, dlatego ludzie pękają i to nie tylko dzieci, ale i również dorośli - mówi psycholog Wojciech Rudnicki.

 

Od ponad roku, z przerwami, edukacja odbywa się zdalnie. Dziś, 12 kwietnia, weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki przedłużające zawieszenie zajęć stacjonarnych w przedszkolach i szkołach do 18 kwietnia. Jednocześnie Przemysław Czarnek całkowicie nie gasi nadziei, że w najbliższym czasie dzieci i młodzież zasiądą w szkolnych ławach. - Obserwując ostatnią tendencję spadkową w zakażeniach koronawirusem, mam nadzieję, że powrót do szkół nastąpi w kwietniu - mówił dziś minister Przemysław Czarnek w Radio Lublin. Szef resortu edukacji poinformował, że ewentualna decyzja o odwieszeniu zajęć w szkołach zapadnie po analizie wtorkowych i środowych danych epidemicznych. 
 

Koniec zdalnej edukacji jest wyczekiwany. Nauczyciele coraz częściej narzekają na uczniów, że ci na zajęciach on-line nie uważają, na rodziców, że podpowiadają podczas prac klasowych. Rodzice, twierdzą, że mają teraz drugi etat. Samym uczniom coraz trudniej skupić się na nauce. Po powrocie do szkół problemy znikną? Specjaliści mają poważne wątpliwości.

 

Współczuję tym dzieciom i z dużym niepokojem patrzę w przyszłość. Jako dorośli - specjaliści, nauczyciele, po powrocie uczniów do szkół będziemy mieli dużo do zrobienia

 

- mówi Wojciech Rudnicki, psycholog, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 2 w Elblągu.

 

- Powrót uczniów do szkół będzie się wiązał z wieloma problemami - przekonuje Wojciech Rudnicki. - Nie tyle chodzi o samo nadrobienie materiału, ile nadrobienie zaległości w relacjach społecznych - umiejętnościach rozmowy, negocjacji, współpracy z rówieśnikami, pomocy międzyludzkiej czy rozwiązywania konfliktów. W internecie nie ma możliwości wspólnego przygotowywania się do lekcji, wymiany informacji, rozmowy, okazywania własnych emocji - to jest głównie dotkliwe dla dzieci w wieku dojrzewania. Podczas lekcji on-line nie ma nawet przerw, podczas których można się wykrzyczeć, czy cokolwiek zbroić. Odosobnienie jest dla uczniów karą. Bądźmy szczerzy dla wielu to praktycznie więzienie - oczywiście z całym wyposażeniem, ale więzienie. Dzieci nie mają kontaktu ze znajomymi, a zbyt intensywne kontakty z rodzicami - szczególnie jeśli ci również pracują zdalnie - mogą prowadzić do przesytu i dodatkowych konfliktów. Do tego dochodzi jeszcze poczucie nieskończoności pandemii, niepewności tego, co będzie w przyszłości - gdy przestępca dostaje wyrok na 5 lat to wie, że po tych 5 latach wyjdzie na wolność. My też dostaliśmy wyrok, ale nie wiemy kiedy wyjdziemy na wolność. To sprawia, że żyjemy w amoku, dlatego ludzie pękają i to nie tylko dzieci, ale i również dorośli. Z tym będziemy się mierzyć.

 

Specjaliści wyjątkowo zgodnie podkreślają, że po blisko roku zdalnej edukacji stan psychiczny dzieci i młodzieży jest zły. Dodają również, że zamknięcie w domach sprawia, iż coraz poważniejszym problemem staje się depresja wśród młodzieży.

 

Pandemia temu sprzyja. Takich przypadków na razie nie jest dużo, choć jaka konkretnie jest skala tego zjawiska nie wiemy - psychiatria i wszelkie badania w tej chwili w Polsce leżą. W przyszłości pewnie będzie więcej diagnoz depresji, a także np. wypalenia zawodowego. To będzie dotyczyć wielu ludzi, którzy nie radzą sobie z tą sytuacją. Chyba nie zdajemy sobie sprawy, co ta pandemia z sobą niesie. To smutny i mroczny czas. Ja jednak myślę optymistycznie. Człowiek potrafi się dostosować do wszystkiego. Na pewno jednak ta sytuacja w wielu z nas pozostawi ślady

 

- dodaje Wojciech Rudnicki. 
 

Psycholog wyczula również rodziców, najbliższych na problemy młodych ludzi. - Dzieciom z depresją łatwiej się "ukryć" za zdalnym nauczaniem. Zawsze mogą wyłączyć komputer - odciąć się od opinii rówieśników. One wręcz boją się tego, że będą musiały wrócić do szkoły. Są jednak pierwsze symptomy depresji, które możemy zaobserwować, ktore powinny nam dać do myślenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy nie zmieniają się codzienne rytuały młodego człowieka. Nie może być tak, że uczeń wstaje rano, w piżamie siada przed komputerem i kończy dzień w piżamie. Mimo zdalnego nauczania musi sobie postawić zadania na cały dzień, tak jakby normalnie funkcjonował. Jeśli nie robi tego dzień, piąty czy dziesiąty, zaniedbuje się, nie korzysta z możliwości wyjścia z domu, nie bierze udziału w lekcjach, jest nieprzygotowany to sygnały, że coś się z tym dzieckiem dzieje. Wtedy warto spotkać się z psychologiem, psychiatrą i podzielić swoimi obawami - dodaje.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.