Dziś Wielka Sobota – ostatni dzień Triduum Paschalnego poprzedzający święto Zmartwychwstania. Wielka Sobota obchodzona jest przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. W tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów odbywa się inaczej niż zwykle.
W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Tego dnia odbywa się również adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Katolicy celebrują go jako dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zbawiciela Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.
Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W koszykach, które niesie się w Wielką Sobotę do święcenia pojawiają się jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranek (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.
W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień).
Wielka Sobota jest jedynym dniem bez Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz nie rozdaje się też Komunii świętej. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk. Jest to więc dzień całkowitej pustki, wciąż obnażonego ołtarza, pustego tabernakulum.
W związku z pandemia koronawirusa w tym roku święcenie pokarmów odbywa się przed kościołem (a nie w kościele), w godzinach miedzy 10.30 a 17.00.
Błogosławieństwa pokarmów można dokonać także w domu przed śniadaniem wielkanocnym odmawiając modlitwę Ojcze nasz i błogosławiąc stół znakiem krzyża
- informował biskup elbląski Jacek Jezierski.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.