- Ktoś powiedział, że to jest droga inwestycja, ale ta inwestycja kosztuje mniej więcej tyle, ile ok. 60 km drogi ekspresowej. (...) Polskę stać na takie inwestycje. Jeśli myślimy o przyszłych pokoleniach, o ich powodzeniu tutaj w Rzeczpospolitej, musimy mieć odwagę. Ci, którzy tej odwagi nie mieli, którzy zarządzali tym państwem przed PiS, jeżeli nie chcą pomóc to niech nie przeszkadzają - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dziś (10 marca) podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu Mierzei Wiślanej.
Jeżeli ktokolwiek będzie dziś mówił, że ta inwestycja jest niepotrzebna, niech rozmawia z samorządowcami z regionu, w którym się znajdujemy, niech rozmawia z prezydentem Elbląga. Każdy z nich mówi o wielkiej nadziei, jaka wiąże się z realizacją tego przedsięwzięcia. To nie tylko dostęp do portu w Elblągu. To również szansa dla całego regionu
- dodał szef resortu infrastruktury.
Realizacja pierwszego, głównego etapu budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską idzie zgodnie z harmonogramem i w tej chwili jest na półmetku. Okazję tę wykorzystał minister infrastruktury, aby odwiedzić plac budowy i przypomnieć, że to flagowa inwestycja Prawa i Sprawiedliwości. W środę, 10 marca, na Mierzei Wiślanej odbyła się konferencja prasowa. W wydarzeniu oprócz Andrzeja Adamczyka i wiceministrów infrastruktury udział wzięli również m.in.: przedstawiciele inwestora i wykonawcy oraz lokalni samorządowcy.
Zdaniem przedstawicieli rządu przedsięwzięcie idzie zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że nadal powinno obyć się bez większych opóźnień. Również jego finansowanie nie jest zagrożone.
Jesteśmy na półmetku realizacji tej inwestycji. Pierwsze jednostki przejdą przez kanał żeglugowy w przyszłym roku. Zakładamy, że nie będziemy mieli opóźnienia
- mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
Wiceminister Gróbarczyk przypomniał również o kolejnych etapach inwestycji. - W tej chwili rozstrzygany jest przetarg na modernizację rzeki Elbląg i budowę mostu w Nowakowie. Następny będzie przetarg dotyczący pogłębienia Zalewu Wiślanego i robót towarzyszących. Nie przypuszczamy, aby w tym zakresie pojawiły się większe utrudnienia. Środki na ten cel są zabezpieczone. Za sprawą pana premiera Mateusza Morawieckiego pieniądze na tę inwestycję zostały przygotowane - dodał.
Przypomnijmy. Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 r. Zgodnie z harmonogramem powinien zakończyć się w połowie 2022 r. Obecnie na budowie kanału trwają m.in. roboty żelbetowe na śluzie i falochronach Portu Zewnętrznego, profilowanie skarp i prace narzutowe. Odbywa się produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów X-block plus, służących zabezpieczeniu falochronów. W kanale żeglugowym trwa pogrążanie ścianek szczelnych oraz wykonywanie mikropali, a także betonowanie. Prowadzone są również prace wykończeniowe w budynku kapitanatu oraz przy obu mostach. - Zakończyliśmy scalanie mostu południowego. W połowie roku chcemy przystąpić do odbiorów technicznych i przełożenia ruchu - dodał Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum firmy Besix/NDI.
Jesteśmy w połowie realizacji projektu. Do końca pozostało nam jeszcze 15 miesięcy. W tej chwili ten okres jest zrównoważony z zakresem zadań. Nasze główne zaangażowanie w okresie zimowym polegało na zgromadzeniu materiału. W tej chwili większość znajduje się już na placu budowy. To pozwoli nam na sprawne wejście w sezon letni i realizację przedsięwzięcia
- podkreślała Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes grupy NDI SA.
Generalnym wykonawcą pierwszego etapu przekopu jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Początkowo kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską miał kosztować 880 mln zł. Teraz już wiadomo, że będzie znacznie droższy. W grudniu ubiegłego roku Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że koszt inwestycji został zwiększony do 1,98 mld zł.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.