Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Budowa kanału jest na półmetku. Minister Adamczyk: "Polskę stać na takie inwestycje"

10.03.2021, 18:05:00
Budowa kanału jest na półmetku. Minister Adamczyk: "Polskę stać na takie inwestycje"
Fot. Adrian Sajko

- Ktoś powiedział, że to jest droga inwestycja, ale ta inwestycja kosztuje mniej więcej tyle, ile ok. 60 km drogi ekspresowej. (...) Polskę stać na takie inwestycje. Jeśli myślimy o przyszłych pokoleniach, o ich powodzeniu tutaj w Rzeczpospolitej, musimy mieć odwagę. Ci, którzy tej odwagi nie mieli, którzy zarządzali tym państwem przed PiS, jeżeli nie chcą pomóc to niech nie przeszkadzają  - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dziś (10 marca) podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu Mierzei Wiślanej.

Jeżeli ktokolwiek będzie dziś mówił, że ta inwestycja jest niepotrzebna, niech rozmawia z samorządowcami z regionu, w którym się znajdujemy, niech rozmawia z prezydentem Elbląga. Każdy z nich mówi o wielkiej nadziei, jaka wiąże się z realizacją tego przedsięwzięcia. To nie tylko dostęp do portu w Elblągu. To również szansa dla całego regionu

- dodał szef resortu infrastruktury. 

 

Realizacja pierwszego, głównego etapu budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską idzie zgodnie z harmonogramem i w tej chwili jest na półmetku. Okazję tę wykorzystał minister infrastruktury, aby odwiedzić plac budowy i przypomnieć, że to flagowa inwestycja Prawa i Sprawiedliwości. W środę, 10 marca, na Mierzei Wiślanej odbyła się konferencja prasowa. W wydarzeniu oprócz Andrzeja Adamczyka i wiceministrów infrastruktury udział wzięli również m.in.: przedstawiciele inwestora i wykonawcy oraz lokalni samorządowcy.

Zdaniem przedstawicieli rządu przedsięwzięcie idzie zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że nadal powinno obyć się bez większych opóźnień. Również jego finansowanie nie jest zagrożone. 

Jesteśmy na półmetku realizacji tej inwestycji. Pierwsze jednostki przejdą przez kanał żeglugowy w przyszłym roku. Zakładamy, że nie będziemy mieli opóźnienia

- mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

 

Wiceminister Gróbarczyk przypomniał również o kolejnych etapach inwestycji. - W tej chwili rozstrzygany jest przetarg na modernizację rzeki Elbląg i budowę mostu w Nowakowie. Następny będzie przetarg dotyczący pogłębienia Zalewu Wiślanego i robót towarzyszących. Nie przypuszczamy, aby w tym zakresie pojawiły się większe utrudnienia. Środki na ten cel są zabezpieczone. Za sprawą pana premiera Mateusza Morawieckiego pieniądze na tę inwestycję zostały przygotowane - dodał. 

 

Przypomnijmy. Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 r. Zgodnie z harmonogramem powinien zakończyć się w połowie 2022 r. Obecnie na budowie kanału trwają m.in. roboty żelbetowe na śluzie i falochronach Portu Zewnętrznego, profilowanie skarp i prace narzutowe. Odbywa się produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów X-block plus, służących zabezpieczeniu falochronów. W kanale żeglugowym trwa pogrążanie ścianek szczelnych oraz wykonywanie mikropali, a także betonowanie. Prowadzone są również prace wykończeniowe w budynku kapitanatu oraz przy obu mostach. -  Zakończyliśmy scalanie mostu południowego. W połowie roku chcemy przystąpić do odbiorów technicznych i przełożenia ruchu - dodał Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum firmy Besix/NDI. 

Jesteśmy w połowie realizacji projektu. Do końca pozostało nam jeszcze 15 miesięcy. W tej chwili ten okres jest zrównoważony z zakresem zadań. Nasze główne zaangażowanie w okresie zimowym polegało na zgromadzeniu materiału. W tej chwili większość znajduje się już na placu budowy. To pozwoli nam na sprawne wejście w sezon letni i realizację przedsięwzięcia

- podkreślała Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes grupy NDI SA.

 

Generalnym wykonawcą pierwszego etapu przekopu jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Początkowo kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską miał kosztować 880 mln zł. Teraz już wiadomo, że będzie znacznie droższy. W grudniu ubiegłego roku Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że koszt inwestycji został zwiększony do 1,98 mld zł. 
 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Wizytacja ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na przekopie ( zdjęć 127 )
Dodano: 2021-03-10 | Fot. Adrian Sajko

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.