Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Stycznia, Środa, Fabian, Sebastian

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

W środku ferii, bez taryfy ulgowej. Rozpoczęły się egzaminy zawodowe

11.01.2021, 14:44:00
W środku ferii, bez taryfy ulgowej. Rozpoczęły się egzaminy zawodowe

W środku ferii i w reżimie sanitarnym uczniowie szkół branżowych i techników dziś (11 stycznia) rozpoczęli egzaminy zawodowe. Nie mogą jednak liczyć na taryfę ulgową, podobną do tej, którą rząd przygotował dla maturzystów i ósmoklasistów. Jak im pójdzie? Wyniki poznamy dopiero 31 marca.

 

Uczniowie w całej Polsce mają jeszcze tydzień ferii. Nie wszyscy jednak cieszą się odpoczynkiem. Uczniowie szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, również tych elbląskich, rozpoczęli dziś (11 stycznia) egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Młodzież, aby go zaliczyć, musi zdobyć minimum 50 proc. z części pisemnej i min. 75 proc. z części praktycznej. Mimo wcześniejszych apeli w tej sprawie rząd nie zdecydował się na zmniejszenie zakresu wiedzy potrzebnej do zdania tego egzaminu, podobnie jak uczynił to w przypadku matur i egzaminu ósmoklasisty. 

To są trudne egzaminy. Poprzeczka zawieszona jest wysoko, aby zdać nie wystarczy tak, jak na maturze, zdobyć 30 proc. Oczywiście ze względu na pandemię przygotowania w tym roku wyglądały inaczej niż w latach poprzednich. Część zajęć odbywała się zdalnie, a część na terenie szkoły, po to, aby wspomóc uczniów w przygotowaniu się do tego trudnego egzaminu. Myślę, że dla uczniów szkół branżowych i techników to najważniejszy egzamin. Życzę naszym uczniom, aby poszedł im jak najlepiej, żeby żaden z nich nie musiał przystępować do sesji poprawkowej w czerwcu

- mówi Beata Tuzimek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu.

W naszej szkole w tym roku do egzaminu zawodowego podejdzie łącznie 118 osób. Pierwsi uczniowie przystąpili do niego już dziś o godz. 9. Cała sesja zakończy się po feriach. Nie mieliśmy sygnałów od uczniów, że są niezadowoleni z takiego terminu egzaminu. To nie pierwsza taka sytuacja. Zdarzało się już, że egzaminy zawodowe wypadały w dni wolne od nauki. Nasi uczniowie mają świadomość tego, jak ważny jest to dla nich egzamin, że jego wyniki, potwierdzone certyfikatem, przydadzą im się podczas poszukiwania pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą

- podkreśla Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. 

 

Ze względu na pandemię COVID-19 egzaminy zawodowe, podobnie jak przeprowadzone w sesji letniej w 2020 roku matura i egzamin ósmoklasisty, odbywają się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. -  Pomieszczenia były ozonowane. Mamy wystawione płyny do dezynfekcji, a młodzież na egzaminy będzie wchodziła w maskach. Myślę, że jest wszystko to, co powinno być. Pod tym względem do tego egzaminu przygotowujemy się już od tygodnia - zapewnia Beata Tuzimek.

 

Egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej i przeprowadzanych jest w formule 2012, 2017 i 2019. Część pisemna dla wszystkich zdających w formule 2012 lub 2017 odbędzie się 12 stycznia, a w formule 2019 w terminie 12 – 16 stycznia. Część praktyczna  w formule 2012 i 2017 odbywa się  w terminie 11 stycznia – 19 lutego, a w formule 2019 w terminie 11 stycznia – 5 lutego 2021 r. Po zdaniu egzaminu (obu części) zdający otrzymuje w formule 2012 i 2017 świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, a w formule 2019 certyfikat kwalifikacji zawodowej. Po zdaniu egzaminów ze wszystkich kwalifikacji wchodzących w skład danego zawodu oraz po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wykształcenia wydawany jest formule 2012 i 2017 dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a w formule 2019 dyplom zawodowy.

Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zostaną opublikowane na stronie internetowej CKE www.cke.gov.pl w dniu  14 stycznia 2021 roku od godz. 16. Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną  świadectw/certyfikatów/dyplomów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie/ dyplomów zawodowych do szkół nastąpi w dniu 8 kwietnia 2021 r.

- informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.