- Posłowie PiS okręgu Elbląg głosowali za procedowaniem haniebnego projektu nowelizacji specustawy COVID-19. W projekt, znany jako "Bezkarność plus", wpisano sławetny art. 10d, mówiący w największym skrócie o tym, że nie popełnia przestępstwa ten, kto popełnia przestępstwo, o ile powie, że chciał dobrze - mówił Jan Krysiak, lider Klubu Konfederacji Elbląg podczas zwołanej dziś (14.09.) konferencji prasowej.
Przedstawiciele elbląskiego oddziału partii Korwin wyrazili swoje stanowisko dot. zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
"Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępczość, czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19. Konstrukcja proponowanego kontratypu nawiązuje do konstrukcji stanu wyższej konieczności. Wymagane jest bowiem spełnienie zasady subsydiarności, tj. stwierdzenie, że osiągnięcie wskazanego celu inny sposób nie było możliwe lub było istotnie zagrożone. W proponowanym rozwiązaniu uwzględniono również kryterium interesu społecznego."
Ta ustawa to takie ułaskawienie prezydenckie tyle, że z automatu, masowo. 12 sierpnia br. został złożony projekt ustawy, druk sejmowy 539. Podpisany przez kilkudziesięciu posłów PiS, m.in. przez posła Leonarda Krasulskiego. Ta ustawa, która jest propozycją zmiany ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 ma jeden krótki zapis: "nie popełnia przestępstwa kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy jeśli działa w interesie publicznym i bez naruszenia tych obowiązków bądź przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione."
- podkreślił Jan Krysiak.
14 sierpnia br., podczas posiedzenia w Sejmie, poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgłosił sprzeciw przeciw wprowadzeniu takich zmian w ustawie. - Marszałek Witek zarządziła głosowanie i odrzuciła uzasadnienie tego sprzeciwu. Nie byli w ogóle zainteresowani dlaczego był ten sprzeciw - stwierdził Jan Krysiak.
Głosowanie się odbyło i PiS to głosowanie przegrał. Anie nie oznacza to odrzucenia tej ustawy, tylko skierowanie jej do komisji finansów publicznych i prawdopodobnie ta ustawa będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli za dwa dni. Posłowie PiS będą próbowali prowadzić to prawo normalną ścieżką
- dodał Jan Krysiak.
Za odrzuceniem sprzeciwu Grzegorza Brauna głosowali m.in. posłowie PiS z okręgu elbląskiego. - Czym grozi przyjęcie tej ustawy? Bezkarnością rządzącym! Będzie to precedens pozwalający nie tylko tej ekipie, ale wszystkim następnym uchwalać dowolne ustawy sankcjonujące przestępcze procedury - podkreślił Andrzej Wyrębek, prezes elbląskiego okręgu partii Korwin.
Przedstawiciele elbląskiego oddziału Konfederacji na piśmie zwrócili się z apelem do posłów PiS, by "z rozsądkiem głosowali 16 sierpnia". - Jeśli wejdzie ta ustawa to stracimy nasze podstawowe prawa obywatelskie, bo każdy urzędnik czy policjant będzie mógł bronić się, że on przeciwdziałał koronawirusowi i chciał dobrze - dodał Paweł Sobótka, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Młodych dla Wolności, młodzieżówki partii Korwin.