Rachunki za zakupy w ostatnim czasie mogą przyprawić o zawrót głowy. - Żywność jest coraz droższa - mówią elblążanie. Jak podał wczoraj (1 września) Główny Urząd Statystyczny w sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem wzrosły o 2,9 proc.
Pandemia odbiła się na wszystkich dziedzinach życia. Widzimy to również po domowych finansach. Więcej płacimy za usługi, ale również za żywność.
Tylko w lipcu ceny żywności wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu do lipca 2019 r. Głównie pieczywa (+9 proc. rok do roku), na którego ceny wpłynęły wzrosty cen energii (energia to jeden z głównych kosztów produkcji chleba). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,0 proc. (przy wzroście cen usług – o 7,3 proc. i towarów – o 1,5 proc.). Zauważają to również elblążanie, których spotkaliśmy na ryneczku przy ul. Pestalozziego.
Chleb i bułki zdrożały zauważalnie, jeśli chodzi o pozostałe produkty to ciężko mi powiedzieć, które o ile wzrosły, ale widzę, po tym, co zostaje w portfelu na koniec miesiąca, że życie jest coraz droższe
- mówi Dominika, mieszkanka Elbląga.
Żywność kosztuje. Coraz więcej płacimy za chleb, wędliny czy owoce. To widać po budżetach domowych. Nawet w wakacje, kiedy więcej je się sezonowych warzyw i owoców, wcale nie było taniej. Warto jednak też zwracać uwagę na to, co się kupuje i w jakich ilościach. Obecnie bardzo często ludzie wyrzucają żywność. Kiedyś to było nie do pomyślenia, szanowało się każdą kromkę chleba
- dodaje pani Janka, starsza elblążanka.
Wczoraj (1 września) GUS podał szybki szacunek dotyczący cen w sierpniu. Jak się okazuje, w porównaniu z lipce spady one nieznacznie, bo 0,1 proc. Natomiast w porównaniu do sierpnia roku 2019 zanotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 2,9 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 2,9 procent w porównaniu do analogicznego miesiąca przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. W porównaniu z lipcem ceny spadły o 0,1 procent.
W sierpniu notowaliśmy dalsze spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do proc. wobec 3,9 proc. w lipcu i 5,7 proc. w czerwcu. Jednocześnie sierpniowy poziom cen żywności i napojów był o 1,1 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. W tym czasie ceny nośników energii wzrosły o 4,5 proc. (r/r) wobec wzrostu o 5,1 proc. w lipcu
- skomentowało informację GUS Ministerstwo Rozwoju.
We wrześniu spodziewamy się utrzymania inflacji na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 3 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Zmiana cen żywności powinna pozostać na poziomie z sierpnia. Spodziewamy się sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia oraz wzrostu cen w edukacji, dodaje resort rozwoju.
Szczegółowe dane na temat inflacji GUS poda 15 września.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.