Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

27 Lipca, Wtorek, Julia, Natalia, Aureliusz

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Fryzjerzy i kosmetyczki obawiają się bankructwa. "To, co zaproponował rząd jest śmieszne"

23.03.2020, 08:00:00
Fryzjerzy i kosmetyczki obawiają się bankructwa. "To, co zaproponował rząd jest śmieszne"
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wymuszonego ekspansją koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowało, że fryzjerzy i kosmetyczki zaczęli zamykać swoje salony. - Robimy to w trosce o zdrowie naszych pracowników i klientów. Niestety koszty utrzymania są duże i jeśli nie otrzymamy pomocy od rządu to nie damy rady - mówi właścicielka jednego z salonów fryzjerskich w Elblągu.
 
15 marca br. rząd nakazał zamknięcie na 14 dni wszystkich restauracji, pubów, klubów i barów w Polsce. Miało to pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się kornawirusa.
 
Wciąż wrastającą liczbę zachorowań poważnie potraktowały również osoby pracujące w branży beauty. Fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki paznokci i rzęs, w większości przypadków decydują się zamykać swoje salony.
 
Wiele firm nie pracuje od poniedziałku. Część salonów zdecydowała się na to wcześniej. - Wiem, że w całej Polsce jest 70% salonów zamkniętych - mówi właścicielka jednego z elbląskich salonów fryzjerskich.
 
Wczoraj, 19 marca, Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna przy ZRP w Warszawie wysłała wniosek skierowany do posłów i senatorów RP prosząc o podjęcie działań mających na celu ochronę mikroprzedsiębiorców branży beauty.
 
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne egzystują dzięki świadczeniu usług. Mamy bezpośredni kontakt z klientami, co stanowi ogromne ryzyko przenoszenia koronowirusa - zaznaczyła we wniosku.
 
Ogólnopolska Komisja oficjalnie zwróciła się z apelem o zaniechanie świadczenia usług.
 
Apel spotkał się z ogromnym zrozumieniem naszego środowiska. Salony są zamykane, ale wiąże się to z utratą możliwości przychodu, a co za tym idzie opłacaniem stałych kosztów utrzymania stanowisk pracy i pracowników. (...) Prosimy o efektywne działania i monitorowanie naszej niezwykle trudnej sytuacji
 
- podkreśliła we wniosku Przewodnicząca OKF-K Dorota Pietracha.
 
Na jaką pomoc liczy branża beauty? Najważniejszym z postulatów jest zwolnienie całkowite lub częściowe na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 3 m-ce od jego zakończenia z konieczności płacenia składek do ZUS przez osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
 
- To, co proponuje rząd to dramat, żadna pomoc. Przede wszystkim należy umorzyć ZUS. 5 tys. zł pożyczki dla przedsiębiorcy zatrudniającego 3, 5, 9 pracowników, to nie wiem, na co ma wystarczyć ta kwota. Nasz przychód na obecną chwilę jest równy zeru. Czynsz, prąd i inne faktury, leżą do zapłacenia. I to wszystko powoduje, że gros salonów za chwilę wróci do pracy, a to spowoduje, że cała „kwarantanna” i akcja #zostańwdomu, nie będzie miała najmniejszego sensu - podkreśliła właścicielka salonu fryzjerskiego.
 
- Mogłabym bez problemu zarabiać. Nie musiałam zamykać salonu. Ale jestem odpowiedzialna i nie chcę narażać siebie, ani swoich pracowników - dodała właścicielka salonu kosmetycznego w Elblągu. - A ludzie z tego co widzę, są nieodpowiedzialni. Dzwoni do mnie klietka, że chce się umówić, a wiem, że jej mąż wrócił właśnie z Niemiec. Według niej to mąż ma kwarantannę, nie ona. Jak tak można?
 
Rząd chcąc pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu stanowisk pracy zapewnia, że będzie pokrywać 40 proc. wynagrodzenia średniego w gospodarce narodowej. Kolejne 40 proc. ma dopłacić pracodawca.
 
 
To nie jest żadna pomoc. Nasze salony stanęły z dnia na dzień, bez odgórnego zakazu. Mamy zero zarobku, więc z czego pracodawca ma dołożyć te 40 proc.
 
- pyta właścicielka salonu fryzjerskiego w Elblągu.
 
Dramatyczny apel branży beauty do rządu ma jasne przesłanie. Zamykając swoje salony chciała pomóc w szybszym opanowaniu sytuacji. Jednak później chce mieć do czego wrócić. Piętrzące się rachunki im w tym nie pomogą. Skoro w kraju został wprowadzony de facto nadzwyczajny stan - stan zagrożenia epidemicznego - to czy nie wymaga to też nadzwyczajnego podejścia np. w pobieraniu składek przez ZUS?
 
 
 

Kamila Jabłonowska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2021 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.