Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

7 Kwietnia, Wtorek, Donata, Herman, Rufin

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Tanecznym krokiem przeciw przemocy. "Propagujemy szacunek do kobiet.I nie tylko do kobiet"

16.02.2020, 08:45:00
Tanecznym krokiem przeciw przemocy. "Propagujemy szacunek do kobiet.I nie tylko do kobiet"
Fot.Ryszard Biel

Doświadczamy jej wszyscy. Wiele codziennie. Przemoc, bo o niej mowa, objawia się na wiele sposobów. Ta fizyczna  dotyka zarówno ludzi jak i zwierzęta. Psychiczna i ekonomiczna głównie homo sapiens.  Zdawać by się mogło, że rozumny człowiek swą mądrość i inteligencję będzie wykorzystywał w celu udoskonalania jakości życia swojego i swojej rodziny. O tym, że często tak nie jest mówią policyjne statystyki i doniesienia  prasy, która zalewa nas informacjami o przemocy.


Przemoc, siostrę frustracji, nienawiści i kompleksów, stosują ludzie słabi. Socjopaci, ludzie niedowartościowani, którzy z domu wynieśli zaburzone postrzeganie świata i drugiego człowieka. Aby temu zapobiegać, a także by pomóc ludziom, którzy przemocy doświadczają powstają miejsca, w których osoby potrzebujące wsparcia lub pomocy, mogą je otrzymać.


Na stronie Centrum Praw Kobiet czytamy, że „co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy”. Problem ten dotyczy kobiet na całym świecie, dlatego osiem lat temu po raz pierwszy odbyła się akcja One Billion Rising, w której poprzez taniec wyrażany jest protest przeciwko przemocy wobec nich.


Od ośmiu lat, tradycyjnie 14 lutego, na całym świecie spotykają się osoby, które w tanecznym układzie przekazują potrzebującym pozytywną energię.

Dzisiaj w stu miejscowościach w całej Polsce, a po raz piąty w Elblagu, odbywa się pokojowy taneczny performance pod hasłem „STOP przemocy seksualnej!” „Nie”, to znaczy „nie”. Moje ciało należy do mnie i nie ruszaj, jeżeli ja mówię „nie”. Wciąż pokutuje stereotyp, że jak jest małżeństwo, to kobieta jest podporządkowana mężczyźnie. To nie jest tak. Każde przymuszenie kobiety do seksu to jest przemoc. Propagujemy szacunek do kobiet. I nie tylko do kobiet. Tyle się dzieje złego ostatnio jeśli chodzi o przemoc seksualną. Jestem przerażona słysząc o przemocy wobec dzieci

– mówi Jadwiga Król, współorganizatorka elbląskiej akcji One Billion Rising.


W tanecznym proteście pod hasłem  „Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt” w hallu CSE „Światowid” grupa kobiet z Elbląga i okolicznych gmin zaprezentowała przygotowany przez instruktorkę  Iwonę Anuszek  Azizi  układ taneczny.

Od kilku lat działam w Kongresie Kobiet. Przyciąga mnie do nich chęć integracji i pomocy tym kobietom, które jej potrzebują. Taka integracja skupia zarówno kobiety z miasta jak i ze wsi. Ważne, żeby kobiety ze wsi miały wsparcie, żeby mogły zobaczyć co robią kobiety w miastach, jak się integrują i wzajemnie wspierają. Często spotykam się z takimi opiniami, że manifestują tylko kobiety, które zostały skrzywdzone przez los, ale to nieprawda. Sama jestem tego przykładem. Mam szczęśliwą rodzinę , a uczestniczę w takich wydarzeniach by integrować się z innymi kobietami i wyrażać swój sprzeciw wobec przemocy fizycznej i psychicznej, którą dostrzegam wokół. Nasze działania przynoszą efekty. Znam mężczyznę, który zmienił swoje postępowanie pod wpływem zmian, jakie zaszły w jego żonie, gdy ta uzyskała wsparcie i wprowadziła zmiany w swoim zachowaniu wobec agresywnego partnera 

–  opowiada Irena Hryckiewicz z Jegłownika.

Od pięciu lat uczestniczę w tym wydarzeniu, bo uważam, że trzeba głośno mówić o przemocy, która się dzieje. Niektórzy nie zauważają lub nie chcą tego widzieć. A przemoc  jest. Ta fizyczna, psychiczna, i ekonomiczna, której kobiety doświadczają najczęściej. Przyjechałam tu, żeby pokazać kobietom, że trzeba się temu  przeciwstawiać i nie można się poddawać

  - mówi wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet, Teresa Lubaszewska  z Jelonek, gmina Rychliki.


 
 „Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa to poważne naruszenia praw człowieka, godzące w prawo do życia, zdrowia, zakaz tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz dyskryminacji. Amnesty działa na rzecz zmian prawa i praktyki, by zapobiec przemocy wobec kobiet i domaga się sprawiedliwości dla osób, które jej doświadczyły” czytamy na stronie Amnesty International. Jak tę przemoc widzą uczestniczki elbląskiego One Billion Rising?

 

Przemoc jest fizyczna, ale też psychiczna, obie są złe. Tę fizyczną łatwiej jest zauważyć, a psychiczną trudniej dostrzec. Trzeba o tym mówić. Często ta osoba, która doświadcza przemocy psychicznej nie od razu dostrzega, że jest ofiarą takiej przemocy. Często też czuje się winna zachowań oprawcy. Dzisiaj wspieram koleżanki, które zatańczą. Jestem po zabiegu i w tym roku nie mogę z nimi wystąpić

– mówi Nina Jemielita z Elbląga.


Chciałybyśmy wspomóc wszystkie kobiety, które cierpią z powodu przemocy, które są ofiarami, mówiąc głośno stop temu wszystkiemu. Nie dajcie się, odważcie się na zmiany, pomyślcie o sobie. Jesteśmy tu jako grupa, by kobiety zrozumiały, że mogą, muszą tylko chcieć. Czasami dobrze pogadać z mądrą sąsiadką, która doradzi, podpowie co zrobić, albo wesprze. Nie dajmy się tym, którzy chcą nas zniszczyć. Jedno życie się ma, powinno się je szanować, przeżyć je godnie i szczęśliwie i bez przemocy

– dodaje Helena Chabros – Dusza z Błudowa, gmina Młynary.


 Wśród manifestujących zabrakło mężczyzn.

Byłoby miło, gdyby nas chcieli wspierać, przynajmniej ci, którzy to rozumieją, i którzy nie czynią złego rodzinie, nie używają siły wobec słabszych. To nieprawda, że jak bije, to znaczy,  że kocha

– stwierdza Helena Chabros – Dusza.


Wyjątek stanowił przedstawiciel elbląskiej policji.

Jako Policja zawsze chętnie włączamy się w inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie przemocy. Sami zwalczamy przemoc. Te hasła, które zostały przez panie przygotowane są bardzo trafne. „Kocha, lubi szanuje”, „Nie podnoś ręki na słabszych” – ja dodałbym nie podnoś ręki na nikogo. Żadna forma przemocy, wobec nikogo, nie powinna być akceptowana. Od siebie, jako policjanta,  dodam hasło zero tolerancji dla przemocy

– mówi aspirant sztabowy Jarosław Wojtowicz, Komenda Miejska Policji w Elblągu.


Kolejny protest w ramach akcji One Billion Rising za rok. Może w kolejnej edycji elbląscy mężczyźni również opowiedzą się przeciwko przemocy i staną u boku pań.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / ( zdjęć 0 )
Dodano: | _INFO_ELBLAG_PL

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2020 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.