Pierwszy etap budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jeszcze się właściwie się nie rozpoczął. Nadal trwają prace przygotowawcze, ale wiadomo już, kiedy powinien się zakończyć. Według harmnogramu zatwierdzonego przez Urząd Morski w Gdyni, pierwsze statki miałyby tędy przepłynąć w 2022 roku.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zatwierdził harmonogram dla budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Dokument określa tzw. kroki milowe w realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat - poinformowało Radio Gdańsk. Zgodnie z nim zakończenie pierwszego, najważniejszego etapu budowy kanału zaplanowano na 2022 rok.
Prace na miejscu budowy kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym trwają do tygodni. Saperzy zakończyli już oczyszczenie części lądowej z niewybuchów. Z terenu przekopu usunięto kilka tysięcy pozostałości po II wojnie światowej, m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski. Nadal trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy. Właściwe prace powinny ruszyć na przełomie stycznia i lutego.
Obecnie trwa formowanie zaplecza budowy - obiektów socjalnych i biurowych. Jednym z pierwszych gotowych obiektów hydrotechnicznych na budowie będzie tymczasowe nabrzeże. Powstanie ono od strony Zatoki Gdańskiej i umożliwi dostawy na budowę transportem wodnym, do czego zostaliśmy zobowiązani
- mówił dla Radia Gdańsk kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Przypomnijmy. Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Morza Bałtyckiego, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej, a także zapewnić rozwój Portu Morskiego w Elblągu. Umowa z polsko-belgijskim konsorcjum, które ma wykonać pierwszy najważniejszy etap inwestycji, opiewa na 992 mln zł. Za te pieniądze wykonawca wybuduje m.in.: port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i mostami oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym.
Kanał ma mieć 1,3 km długości, 20 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Kolejne dwa etapy czekają na ogłoszenie przetargu na wykonawcę, będą one dotyczyły m.in. prac na rzece Elbląg i pogłębienia Zalewu Wiślanego.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.