Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

16 Grudnia, Poniedziałek, Albina, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

To był Gdański najazd na Elbląg! - zobacz zdjęcia

17.07.2019, 12:23:00
To był Gdański najazd na Elbląg! - zobacz zdjęcia
fot. Majka Brejdak

Dziś (14.07.) na dziedzińcu elbląskiego Muzeum Historyczno – Archeologicznego, zaroiło się od mieszkańców i specjalnych gości. Do podróży w czasie zaprosiło zebranych Stowarzyszanie Garnizonu Gdańsk. Grupa rekonstrukcyjna przeniosła widzów do XVIII wieku.


Z wielkim hukiem rozpoczął się trzygodzinny festyn. Wystrzał z miniaturowego moździerza oznajmił rozpoczęcie zmiany czasu. Na dziedzińcu pojawili się rekonstruktorzy, którzy przygotowali dla elblążan widowisko  w postaci pokazu musztry w historycznych strojach, z wystrzałami z tradycyjnej broni skałkowej z czasów I Rzeczpospolitej.  Panie zaprezentowały stroje damskie z epoki, zdradzając najbardziej skrywane tajniki ubioru.


- Zaskoczyło mnie, że 300 lat temu kobiety nie nosiły majtek – przyznała Kasia. – Dlatego nosiły długie spódnice, a nawet po kilka naraz, żeby nie zmarznąć zimą.


- A mnie zdziwiło, że ludzie wtedy rzadko się myli – dodaje Paulina. – Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić.


Na przygotowanych stoiskach obejrzeć można było, ale także dotknąć, eksponaty. Wśród nich chętnie przymierzane kajdanki, czy narzędzia chirurgiczne wykorzystywane przez wojskowych cyrulików na polu bitwy. O szczegółach pokazu opowiedział nam Krzysztof Kucharski, Prezes Stowarzyszenia Garnizonu Gdańsk.

 

Stowarzyszenie Garnizonu Gdańsk czyli rekonstruktorzy z Trójmiasta i nie tylko przybyli do Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Elblągu, żeby przybliżyć XVIII wiek. A w Elblągu był to bardzo dynamiczny okres. Było wiele przemarszów wojsk, potyczki, szturmy (na przykład szturm Rosjan na Elbląg w 1710 roku). Chcieliśmy elblążanom przybliżyć tamtą epokę, uzbrojenie żołnierzy. Warto przypomnieć, że Elbląg też miał własne wojsko, bardzo podobne umundurowanie do mundurów gdańskich. Pokazaliśmy stroje damskie z epoki, ze szczegółami od pończoch aż po czepki, wyposażenie żołnierzy, karabiny skałkowe, jak strzelał moździerz, co nosił na sobie żołnierz, a także tajniki chirurgii, która w tamtych czasach wyglądała makabrycznie

 

- mówił Krzysztof Kucharski.


Prezes Stowarzyszenia wyraził nadzieję, że w Elblągu powstanie podobna grupa, co pozwoli na jeszcze ciekawsze pokazy w przyszłości. - Jeszcze nie mamy w naszych szeregach elblążan, ale dobrze by było, gdyby za jakiś czas  sekcja elbląska się pojawiła – zaznaczył Krzysztof Kucharski. -  W związku z tym, że dawniej w Rzeczpospolitej, trzy wielkie miasta, czyli Elbląg, Gdańsk i Toruń ze sobą współpracowały, ich żołnierze mieli podobne mundury. Jak najbardziej jesteśmy otwarci, żeby pomóc w tworzeniu elbląskiego wojska tamtych czasów.
 

Elblążanie na razie ustąpili pola i walkowerem oddali dziedziniec Muzeum gdańskiemu regimentowi. Może dzisiejsze wydarzenie zainspiruje elbląskich pasjonatów historii i za rok będziemy świadkami pierwszego starcia grup rekonstrukcyjnych obu miast.


A zainteresowanie wśród elblążan było duże. Z zaciekawieniem oglądali widowisko, a później chętnie słuchali opowieści o osiemnastowiecznych zwyczajach, dopytując o szczegóły. Dzieci z zapartym tchem oglądały inscenizację pracy chirurga, a później ochoczo grały w XVIII- wieczne planszówki i gry zręcznościowe.

 

 

KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Spotkanie z XVIII wiekiem w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu ( zdjęć 212 )
Dodano: 2019-07-30 | fot.1-125 Majka Brejdak,fot.126-213 Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.